Odnowa biologiczna
23 wrzesień 2013
Nie ogranicza się do leczenia fizycznych objawów chorób, ale dostarcza wszechstronnej wiedzy o zdrowiu duchowym, mentalnym i emocjonalnym. Tradycyjny indyjski system leczenia oparty jest na teorii zachowania doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem.
Ajurveda i jej terapie
To holistyczna, tradycyjna wiedza hinduska, której celem jest zrównoważenie systemu poszczególnych energii w organizmie, a mottem jest sentencja mówiąca, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Jest to dziedzina dedykowana nie tylko ludziom chorym, ale również zdrowym, których celem jest pozostanie w dobrej kondycji jak najdłużej. Zgodnie z Ajurwedą leczenie choroby skupia się na jej przyczynach, a stosowane przez leki nie dają skutków ubocznych.

Równowaga energii
Zasady medycyny Ajurwedyjskiej opieraja się na zasadzie równowagi trzech doshy, czyli biologicznych energii. Są to: Vata, Pitta i Kapha. Nie powinno się ich znaczenia tłumaczyć dosłownie (oddech, żółć i śluz), ze względu na to, że ich udział w poszczególnych organizmach nigdy nie jest równy, a ich zadaniem jest regulowanie działania wszystkich organizmów. Zachwianie równowagi między nimi, prowadzi do chorób – a jest to skutek wieloletniej złej diety, słabego trawienia, spowolnionego metabolizmu i niecałkowitego wydalania, zaburzeń snu, zanieczyszczenia środowiska, stresu i produkowania i gromadzenia biotoksyn.

W ajurwedyjskim leczeniu możemy wyróżnić dwa podstawowe procesy. Pierwszym z nich, jest Shodana, czyli oczyszczanie, polegające na zbieraniu toksyn z różnych części ciała. Kolejny etap to Shamana (powolne kończenie leczenia) i zabiegi odmładzające, dzięki którym uzyskujemy lepsze i dłuższe oddziaływanie całej terapii na organizm.

Głębokie oczyszczenie
Shodana Chikitsa to wewnętrzny proces oczyszczania osiągany dzięki unikalnym holistycznym zabiegom. Wiadomo, że po wyregulowaniu niezrównoważonej doshy choroby nie pojawiają się ponownie. Shamana Chikitsa to także terapie niwelujące objawy chorób. Przeprowadzane jako wewnętrzne jak i zewnętrzne, wykorzystują zioła, minerały i inne produkty biologiczne i są stosowane pojedynczo lub łącznie. Wiele chorób, takich jak alergie, choroby skóry i choroby neurologiczne – w przypadkach których zachodnia medycyna nie wypracowała skutecznych standardów leczenia – może być wyleczonych poprzez prostą ziołową terapię.

photo/mak.nazwa.pl

Proces oczyszczania dzielimy na trzy etapy:
  • Purva Karma (postępowanie przygotowawcze) - terapia olejowa i ciepłe, wilgotne okłady
  • Pradhana Karma (podstawowe procesy w oczyszczaniu) - obejmuje najważniejsze procedury: Vamanę, Virechanę, Vasti, Nasyam i Rakta Mokshanę, które stosowane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami
  • Paschat Karma (procedury po oczyszczaniu) - to postępowanie po oczyszczaniu, poprzedzające Shamanę (terapia wyciszająca) lub Rasayanę (terapia odmładzająca).

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 3814

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+