Family SPA
28 listopad 2012
Andrzejkowy wieczór jest doskonałym pretekstem do zorganizowania wspólnej zabawy z dziećmi. Nie musi to być impreza wyłącznie dla maluchów. Prawie każdą "dorosłą" wróżbę da się przerobić na wersję "dziecięcą". Do zabawy zaprośmy więc znajomych i niech przyjdą ze swoimi pociechami!
Andrzejki w domu to świetna sprawa, jeśli tylko zostaną odpowiednio wcześniej przygotowane. Nasza propozycja to wspólna zabawa rodziców z dziećmi, do której mogą przyłączyć się zaproszeni goście. Impreza nie musi być pracochłonna dla jej organizatorów, pod warunkiem, że każdy z uczestników przygotuje mały poczęstunek. Dzieciom z reguły wystarczają niewielkie przekąski i słodycze. Dorośli zadowolą się ciastem i kawą.

Jak wróżyć?

Andrzejki to przede wszystkim wróżby przepowiadające zamążpójście. Jedną z nich jest tzw. wróżba z butów.

Uczestnicy zabawy kolejno ustawiają but za butem w kierunku drzwi. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg weźmie ślub najszybciej z towarzystwa. Ponieważ z reguły wszyscy dorośli naszej imprezy mają już partnerów, możemy bawić się inaczej. Kto wygra ten wyścig musi np. zaśpiewać piosenkę dla dzieci. Wersja dla maluchów może zaś zwiastować wizytę Świętego Mikołaja.
 

fot. se.pl

Każde dziecko musi samodzielnie obrać jabłko tak, aby obierka ze skórki była jak najdłuższa. Dziecko, którego obierka wygra, będzie najwyższe.

Nie wyrzucajmy skórek do kosza, bo będą jeszcze potrzebne. Wszystkie włóżmy do pudełka i przykryjmy. Następnie każde dziecko losuje skórkę. Wygrywa ten maluch, który wylosuje najdłuższą obierkę - jego prezent od Mikołaja będzie największy.

Teraz czas na rzucanie sznurówkami za siebie. Ten, kto rzuci najdalej, będzie najbogatszy.

Przygotujmy małe karteczki z pierwszą literą alfabetu i złóżmy je. Uczestnicy zabawy losują karteczki, zaś wylosowana literka jest pierwszą literą imienia najlepszego przyjaciela.

Pod opieką dorosłych dzieci mogą również lać gorący wosk przez dziurkę od klucza. Kształt wylanej figury zwiastuje ich najbliższą przyszłość.

Przygotujcie kilka spodeczków i ukryjcie pod nimi: obrączkę, liść laurowy, monetkę, cukierek. Dzieci wybierają jeden spodeczek, a to co pod nim znajdą oznacza to, co spotka je w przyszłości. Interpretacja może być dowolna, np. obrączka - najszybsze zamążpójście, liść laurowy - dużą sławę, moneta - bogactwo, cukierek - słodkie życie.

Ze sztywnego papieru dzieci wycinają duże serce i piszą kolejno na nim imiona. Serce odwracamy zapisaną stroną do dołu. Dowolnym przedmiotem wszyscy uczestnicy zabawy kolejno przekłuwają serduszko i odwracają. Imię na które trafią jest imieniem przyszłej sympatii. Jeśli bawią się dziewczęta i chłopcy, to musimy przygotować dwa serduszka.

Niezbędne dekoracje

Andrzejki to przede wszystkim magia. Dzieci możemy włączyć do wspólnej zabawy już dzień wcześniej przed planowaną imprezą. Dla większego efektu warto przygotować tematyczne dekoracje - czapki wróżki, świeczniki, gwiazdki i księżyce z papieru. Nie sposób się nudzić.

Udanej zabawy!

Agnieszka Kubiak-Falęcka
Ilość wyświetleń: 3609

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+