Home&Design
24 październik 2012
Zapach ma niesamowity wpływ na samopoczucie człowieka. Stosując w domu olejki eteryczne, w przyjemny i szybki sposób możemy wpłynąć na nastrój całej rodziny.

Przez nos do…mózgu

Otaczające nas zapachy mają bardzo duży wpływ na nasze postrzeganie świata, w końcu węch jest jednym z najważniejszych zmysłów. To zapachy i feromony wydzielane przez innych ludzi, sprawiają że z jednymi szybko nawiązujemy bliski kontakt, a innych, z nieznanych przyczyn, wolimy unikać.

Zapachy unoszące się w pomieszczeniach, w których przebywamy, wpływają na nasz nastrój i zmieniają sposób postrzegania wnętrza. Wiedzą o tym, sprzedawcy nieruchomości, którzy przed pokazaniem potencjalnym kupcom mieszkania, pieką w nim ciastka, żeby wewnątrz unosił się słodki zapach, kojarzący się nam z ciepłym, rodzinnym domem. Ten prosty, zapachowy trik możemy też zastosować we własnym domu.

Zapachowa terapia

Żeby stosować domową aromaterapię, wystarczy zaopatrzyć się w ceramiczny kominek do olejków (cena od 15 zł) i kilka ulubionych olejków lub w aromatyzowane kadzidełka (cena już od 5 zł).

Systematyczne stosowanie aromaterapii sprawi, że nie tylko nasz dom będzie pięknie pachniał, ale także cała rodzina będzie miała lepsze samopoczucie.

Jakie zapachy wybrać

Wybór zapachu zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć, niektóre aromaty wpływają na ludzi relaksująco, niektóre pobudzająco, a jeszcze inne, mają działanie lecznicze.

Olejki pobudzające

Jeżeli czujemy, że tracimy energię, a przed nami jest jeszcze dużo pracy warto zastosować energetyzującą aromaterapię.

Najlepsze będą do tego olejki lub kadzidełka o zapachach: zielonej herbaty, pomarańczy, mandarynki, imbir, cytryny i goździków.

Olejki uspokajające

Jeżeli zżera nas stres i potrzebujemy się rozluźnić i uspokoić, wlejmy do kominka zapachowego olejek z geranium, róży, grapefruita lub mięty pieprzowej. Nasz umysł oczyści się z niepokojących myśli i szybko zapomnimy o nieprzyjemnościach.

Kominek z mocno rozcieńczonymi olejkami uspokajającymi możemy postawić w dziecięcym pokoju, kojące zapachy pozwolą dziecku spokojnie zasnąć.

Olejki do domowego SPA

Jeżeli szykujemy sobie wieczorne domowe SPA, relaksującą kąpiel w pianie i zabiegi upiększające, zadbajmy również o odpowiednią oprawę zapachową. Lawenda, drzewo sandałowe, paczuli, ylang ylang to zapachy, dzięki którym zapomnimy o całym świecie i całkowicie się zrelaksujemy.

Karolina Brzeska

 

Ilość wyświetleń: 3728

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+