Odnowa biologiczna
6 maj 2014
Tradycyjna medycyna hinduska – Ayurveda to kompleksowy system profilaktyczno-leczniczy obejmujący filozofię, dietę, ćwiczenia, a także zabiegi przywracające równowagę w sferze ciała i ducha. Masaże kamieniami, stemplami, tradycyjna Abhyanga (masaż olejowy) regenerują ciało, Shirodhara (polewanie głowy olejem) uwalnia głowę od stresów, a na zmęczone oczy stosuje się zabieg Netra Vasti.
Netra Vasti to łagodny, bezinwazyjny, głęboko oczyszczający i relaksujący zabieg olejowy, polegający na kąpieli oczu w roztopionym maśle Ghee. Celem zabiegu jest zlikwidowanie napięcia nagromadzonego w tkankach okolicy oczu, poprawa, wyostrzenie wzroku i zrównoważenie układu nerwowego.

Długotrwałe napięcie, przemęczenie oczu może prowadzić do osłabienia widzenia, bólu, opuchlizny, a nawet jaskry, suchości oczu, ślepoty, w przypadku których Netra Vasti jest bezwzględnie wskazany. Osoby sporo pracujące przy komputerze, chorujący na zapalenie spojówek, owrzodzenie rogówki, kurzą ślepotę, stany zapalne oczu, już po pierwszym zabiegu poczują wyraźną ulgę.

"Oczy mają głos" 
Ceremonia kąpieli oczu rozpoczyna się przygotowaniem mącznego ciasta, z którego formuje się wałeczek wokół oka, tworząc „studnię”, której dnem jest wnętrze oka. Na zamknięte oczy, powolnym, wąskim strumieniem wlewane jest roztopione masło Ghee. Następnie otwieramy oczy i pozostawiamy je otwarte przez ok. 10min. Po skończonej kąpieli, okolice oczu oczyszczane są z masła i ciasta, za pomocą suchego wacika i wody różanej. Pełny zabieg powinien być uzupełniony o wdychanie dymu z korzenia kurkumy, który oczyszcza zatoki i równoważy siły energii składników kąpieli. Istotna jest jakość produktów wykorzystanych do zabiegu. Składniki powinny pochodzić z ekologicznych, czystych biologicznie upraw.

photo/groupon.co.in


Netra Vasti poprzez relaksacyjne działanie podgrzanego masła Ghee odpręża gałkę oczną, poprawia widzenie, wzmacnia nerw optyczny, a także dzięki bezpośredniemu połączeniu gałki ocznej z mózgiem odżywia układ nerwowy. Zabieg przynosi również efekty wizualne. Usuwa opuchliznę, zaczerwienienie oczu, zmniejsza ciemne cienie pod oczami, wygładza zmarszczki, pogłębia kolor źrenicy, nadając oczom głębię i zdrowy blask.

Netra Vasti jako element dalekowschodnich terapii ma działanie lecznicze, profilaktyczne, a także pielęgnacyjne, sprawiając, że z każdym zabiegiem poprawa stanu zdrowia naszych oczu jest nierozerwalnie związana z ich coraz piękniejszym wyglądem.

Ewelina Łabuzek
Ilość wyświetleń: 4959

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+