Stomatologia estetyczna
18 marzec 2013
Ostatnimi czasy diastemy są lansowane jako urocza niedoskonałość. Jeśli dla ciebie szparka między zębami stanowi jednak szkaradną wadę będącą źródłem kompleksów, możesz się jej pozbyć już podczas jednej wizyty u stomatologa.
Współczesna medycyna zna wiele skutecznych sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Aparat ortodontyczny
Gdy twoja diastema ma większą szerokość aniżeli 3 mm lub towarzyszą jej różnorakie wady zgryzu jak nierówne ustawienie zębów, stłoczenia lub wypchnięcie ich ku przodowi, wskazane jest leczenie ortodontyczne. Metoda wymaga noszenia aparatu przez około 2 lata przy jednoczesnym poddawaniu się regularnej kontroli u specjalisty.

Kompozyt
Jeśli pragniesz błyskawicznego efektu, zdecyduj się na zamknięcie przestrzeni przez poszerzenie zębów kompozytem wykonanym z żywicy wykorzystywanej do uzupełniania ubytków. Stomatolog rozpoczyna zabieg wytrawieniem korony, dzięki czemu na szkliwie tworzą się nieregularności umożliwiające połączenie z nim materiału kompozytowego. Na przygotowaną powierzchnię dentysta nanosi żywicę w optymalnym kolorze, po czym formuje ją na kształt zębów. Z racji, że tworzywo ściera się, zabieg należy ponowić po upływie około 5 lat. Kompozyt możesz zdjąć u dentysty w dowolnym momencie. Powierzchnia zęba odbuduje się pod wpływem działania ludzkiej śliny i specjalnych preparatów.

photo/tumblr.com

Licówki
Natychmiastowy rezultat uzyskasz także, dzięki nałożeniu licówek będących ultra cienkimi porcelanowymi płytkami. Dentysta po delikatnym wyszlifowaniu zębów - w celu przygotowania na nich miejsca dla warstwy porcelany - przykleja listki o odpowiednim kolorze i pożądanym kształcie. Wobec tego, poza samym wypełnieniem szparki, przy pomocy licówek dodatkowo można z powodzeniem skorygować kształt zębów oraz wyrównać je. Trwałość metody szacuje się na 15 lat. Ze względu na ingerencję w twarde tkanki zęba, płytek nie można zdjąć.

Diastemę określa się niekiedy tzw. „zębami szczęścia”. Jeżeli tobie przysparza ona jednak więcej smutku aniżeli radości, wybierz jedną z metod i skoryguj defekt. Hollywoodzki uśmiech gwarantowany!

Paula Praszkiewicz
Ilość wyświetleń: 3974

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+