Dermatologia estetyczna
10 kwiecień 2013
Jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Stosowany od ponad 10 lat. A jednak, nadal budzi kontrowersje …
Toksyna botulinowa (botox) to jedna z trzech preparatów neurotoksyny, zarejestrowanych do wykonywania zabiegów estetycznych. Dwoma pozostałymi są Azzalure i Bocouture. Ważne, by zabieg przeprowadzała wykwalifikowana osoba, która będzie posiadała wiedzę z zakresu anatomii i układu mięśni.

Od razu po zabiegu będzie widoczny efekt ostrzykiwania. PRAWDA/FAŁSZ
Wszystko zależy od tego jak twoja skóra przyjmie preparat. Pierwsze zmiany są widoczne po około 72 godzinach od zabiegu. Ostateczny efekt powinien być widoczny dopiero po 10-14 dniach. Rezultat ten utrzymuje się od 3-6 miesięcy, zależnie od okolicy i indywidualnych właściwości skóry pacjenta.

Toksyna botulinowa jest szkodliwa dla organizmu. FAŁSZ
Dotychczas nie stwierdzono szkodliwego działania toksyny botulinowej. Od ponad 20 lat stosuje się ją również w neurologii, ortopedii czy okulistyce. W zastosowaniach leczniczych aplikuje się zdecydowanie większe dawki aniżeli w medycynie estetycznej. Efekty tego preparatu nie są trwałe i są całkowicie odwracalne. Ostrzyknięty botoxem mięsień ulega przejściowemu zanikowi. Kiedy ulegnie ponownemu unerwieniu (odzyska swoją aktywność), jego masa mięśniowa odbuduje się.

Neurotoksyna uzależnia. FAŁSZ
To nieprawda. Zabiegowi może się poddać każda osoba, niezależnie od wieku. Oczywiście wpierw musi udać się na konsultację, by dowiedzieć się, czy kwalifikuje się na zabieg. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu. W każdej chwili możesz zaprzestać ostrzykiwania neurotoksyną, bez poniesienia jakichkolwiek konsekwencji związanych z wyglądem.

Najlepsze rezultaty Botoxu osiąga się poprzez likwidację zmarszczek między brwiami. PRAWDA
Jeżeli glabella, czyli miejsce znajdujące się między brwiami, zostanie prawidłowo ostrzyknięte czoło stanie się gładsze, natomiast wyraz spojrzenia łagodniejszy. Pozostałymi zabiegami, gdzie równie widoczny jest spektakularny efekt są korekcja lub likwidacja kurzych łapek. Jednak przy tym obrębie twarzy, należy oddać się w ręce osoby doświadczonej, aby nie nastąpiły wzmożone obrzęki wokół oczu lub nie pojawił się asymetryczny uśmiech.

photo/4.bp.blogspot.com


Unieruchomienie zmarszczek w określonym miejscu powoduje, że nowe zmarszczki pojawiają się w innych. FAŁSZ.
Porażenie mięśni lub ich fragmentu może powodować, że mięśnie znajdujące się w pobliżu, które nie zostały ostrzyknięte, mogą się bardziej wyostrzyć. Zmarszczki wokół sparaliżowanej partii mogą stać się nieco bardziej widoczne, ale z pewnością nie powstają na nowo. Lekarz przed samym zabiegiem dokonuje analizy ekspresji mimicznej pacjenta, siły mięśni oraz jakości skóry, aby wyznaczyć odpowiednią dawkę neurotoksyny. Rzecz w tym, by osłabić mięsień, poprzez minimalną dawkę preparatu, a nie całkowicie zablokować jego aktywność.


Jarosława Wylotek
Ilość wyświetleń: 3977

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+