Chromoterapia - lecz się kolorem
26 listopad 2012
Każdy otacza się swoimi ulubionymi kolorami, dzięki nim czujemy się lepiej. Kolory mogą nas uspokajać, albo drażnić, oziębiać lub ogrzewać, każda barwa inaczej działa na nasz organizm. Mało osób wie, że kolorami można również wspomagać leczenie.
Czym jest kolor?

Barwy to wrażenia zmysłowe powstające na siatkówce oka, w momencie, gdy na jej receptory pada fala elektromagnetyczna o długości od 400 do 700nm (zakres światła widzialnego). Fala jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym tzw. pręcikom i czopkom znajdującym się w siatkówce. Każda długość fali jest przez nasze oko dostrzegana, jako określona barwa. Związane jest to z ilością czopków wrażliwych na konkretna długość fali i tak np. za widzenie barwy niebieskiej odpowiada ok. 4% czopków, zielonej – 32%, a czerwonej – 64%. Na świecie jest 16 milionów barw, człowiek dostrzega ich tylko około 256.
 

fot. thebohemianjuhnkee.blogspot.com
 
Kolor, a ludzki organizm

Mózg po odnotowaniu koloru wysyła informację do konkretnego gruczołu dokrewnego np. tarczycy, jąder, jajników lub trzustki. Sygnał wywołuje w gruczole reakcję hormonalną. Wydzielone w ten sposób hormony, poprzez krwioobieg, oddziałują na narządy wewnętrzne.

Już około cztery tysiące lat temu odkryto, iż barwy wpływają na życie i zdrowie człowieka. Chromoterapię, czyli leczenie kolorem, praktykowano od starożytności. W Egipcie budowano specjalne pomieszczenia z kolorowymi szybkami służącymi do przeprowadzania zabiegów leczniczych. W Indiach każda czakra - czyli ośrodek energetyczny w ciele człowieka, ma przypisaną do siebie określoną barwę.

Terapeuci wiedzą, jaką długość fali mają podporządkowaną poszczególne barwy. Znając te długości, wiedzą, jaką barwę należy wykorzystać w leczeniu konkretnego schorzenia. Na świecie są już nawet szpitale, w których sale dla pacjentów pomalowane są w różne kolory: czerwone ściany mają u chorych pobudzić energię, pomarańczowe przywrócić im radość, zielone zapewnić równowagę, a niebieske wspomóc odzyskanie spokój.

Ze zdrowotnych działań kolorów możemy korzystać w domu poprzez:
  • otaczanie się barwami np. kolorowe ściany, przedmioty dekoracyjne, ubrania, bielizna w różnych barwach,
  • spożywanie żywności związanej z daną barwą,
  • naświetlanie ciała barwnymi filtrami,
  • zażywanie kąpieli z białym słonecznym światłem.

Jak działają kolory

Czerwony kolor jest odpowiedni przy np. reumatyzmie, czy przeziębieniu. Wzmacnia organizm (zwłaszcza mięśnie, pęcherzyk żółciowy i śledzionę), przyspiesza tętno i krążenie, pobudza przemianę materii.

Barwa pomarańczowa przeznaczona jest dla osób z chorobami układu oddechowego i problemami z nerkami, bowiem stymuluje oddychanie i reguluje ciśnienie krwi. Wzmacnia koncentrację oraz podzielność uwagi.

Kolor żółty - działa na mięśnie, układ pokarmowy, pobudza do działania, napełnia optymizmem.

Barwa, która ma zadanie uspokoić i odprężyć to barwa zielona. Wzmacnia ona również serce, układ krążenia, relaksuje i przywraca równowagę organizmu.

Niebieski działa przeciwnie do koloru czerwonego. Korzystnie działa na tkankę łączną, śluzówkę, płyny surowicze i limfę. Odpowiedni jest przy nerwicy, żółtaczce niemowląt, skurczach żołądka, wrzodach, bólu zębów i migrenach.

Kolor fioletowy zaś stymuluje wysiłek intelektualny, korzystnie działa na pracę umysłu. Uspokaja i odpręża.

Na co dzień, urządzając mieszkanie, ubierając się lub przygotowując jedzenie, warto pamiętać o zdrowotnych właściwościach kolorów. Zabawa barwami nic nas nie kosztuje, a może nam bardzo pomóc.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 3022


Google+ Obserwuj w Google+