Home&Design
26 grudzień 2012
Dom w Święta Bożego Narodzenia pachnie karpiem w galarecie, czerwonym barszczem z uszkami, pierogami i wigilijna kapustą. Otulony jest ciepłym światłem choinkowych lampek. Cichutko unosi się po nim dźwięk kolęd.
W święta otaczamy się znajomymi przedmiotami, dekoracjami, które nie raz przechodzą w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Wszystko po to, by wzmocnić atmosferę tego niezwykłego okresu w roku.

Stół
Na Wigilijnym stole prócz ulubionych potraw mogą pojawić się również różnego rodzaju świece, które ustawić możemy w całym pokoju. Te bezzapachowe (najlepiej typu tealight) warto umieścić w świątecznych świecznikach, w kształcie gwiazdki, choinki, bądź wybrać takie świeczki, które mają ich kształt. Mogą to być świeczniki z tworzywa lub z drewna. Te ostatnie przedstawiające świąteczne szopki stworzone zostały przez firmę Legler (ceny ok.100-170zł). Firma Contento poszła o krok dalej proponując ciekawe świeczniki w cenach ok.30-40zł, które poruszają się pod wpływem płomienia świeczki, rzucając na ściany ciekawe cienie.

photo/ceneo.pl

Niezwykłe aromaty rozniosą się w naszym domu dzięki świecom Yankee Handle. Do wyboru jest mnóstwo typowo grudniowych zapachów np. waniliowej babeczki (mała świeczka 48zł), migoczący cynamon (duża kolumna 89zł) czy miód i przyprawy (zestaw świeczek tealight 32zł).
Piękne zapachy dostarczą również świąteczne kadzidełka w cenie 12zł za 25 sztuk (aromatella.pl) o aromacie grzanego wina, cynamonu z imbirem, cynamonu z pomarańczą, czy wanilii, bądź zapachowe dyfuzory w cenie 49zł za 100ml.
Świąteczny zapach możemy wyczarować korzystając z tzw. manufaktury zapachu. Zestaw firmy Pachnąca Szafa w cenie 49,99zł zawiera dziewięć flakoników wypełnionych intensywnymi olejkami zapachowymi oraz profesjonalne naczynia i przyrządy potrzebne do stworzenia niepowtarzalnych perfum do pomieszczeń.

Jeżeli nie przepadamy za świecami, czy kadzidełkami, świąteczny zapach możemy wykonać samemu. Wystarczy kominek do aromaterapii, czy zebrane wcześniej i ususzone liście skropić kilkoma kroplami olejku eterycznego. Aby aromat świąt rozchodził się po całym domu do niewielkiego naczynia należy nalać np. pół szklanki wrzątku i dodać kilka kropli olejku. Najlepsze na Boże Narodzenie są olejki cynamonowe, goździkowe, czekoladowe, pomarańczowe czy anyżowe (ok.12-17zł).

Choinka
Gdy w domu nie mamy prawdziwej choinki, możemy trochę oszukać nasze zmysły i w okolicy sztucznej choinki postawić kominek z kilkoma kroplami olejku sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Prócz aromatu olejek wprowadza do domu spokój, usuwa napięcie, zapobiega zmęczeniu i senności. Ten sam efekt można uzyskać pryskając choinkę odświeżaczem Ambi Pur Freshelle o zapachu sosny i śniegu (ok.16zł), który do domu wprowadzi aromat świąt z gór.
Domową sferę zapachu zapewnią także np. goździki wbite w pomarańcze czy korzenne pierniczki, których użyjemy jako świątecznych dekoracji. Rozniosą one po pokojach woń cynamonu, kardamonu, imbiru i gałki muszkatołowej.

Rzeczy
Ubrania też mogą mieć zapach świąt. Wystarczy do szafy na odzież wierzchnia włożyć zrobioną przez siebie saszetkę zapachową. Do jej wykonania potrzeba jest bawełniana skarpetka, do której możemy włożyć suszoną skórkę pomarańczową, nasypać ziół np. szałwii, czy lawendy. Skarpetkę po delikatnym zawiązaniu na końcu trzeba umieścić w dolnym rogu szafy, bądź na górnej półce, tak, aby nie zraziła wygładem a roznosiła po ubraniach przyjemny aromat.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 4712

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+