Baby SPA
21 luty 2013
Jeśli twoje dziecko kicha w domu, a na świeżym powietrzy czuje się dobrze, oznacza to, że może mieć alergię na własny dom. Pleśń, kurz i sierść zwierząt domowych mogą czaić się za każdym rogiem. Jednak najgorsze są roztocza. Jak pozbyć się tych i innych niechcianych współlokatorów z naszego domu?
Zagrożenia w pokoju twojego dziecka - przewodnik
Każdej nocy twoje dziecko spędza w łóżku ok. 8 godzin. Wtedy zostawia na pościeli mnóstwo martwych komórek skóry, które przyciągają roztocza. Jak pozbyć się tych szkodników z łóżka? Zastosuj osłonki przeciwroztoczowe na materac, pościel i poduszki. Wtedy możesz spać spokojnie, że twoje dziecko jest bezpieczne. Pamiętaj także o cotygodniowym praniu pościeli w wysokiej temperaturze.
Pluszowi przyjaciele twojego dziecka to także najlepsi przyjaciele roztoczy. Dlatego zanim kupisz dziecku kolejnego misia, sprawdź, czy można go prać w pralce lub myć w ciepłej wodzie.
Czytasz swojemu dziecku codziennie na dobranoc? Przyczyniasz się w ten sposób do jego rozwoju intelektualnego, lecz także możesz niechcąco przyczynić się do rozwoju roztoczy. Książki są najlepszym pokarmem dla tych szkodników. Pył książek kryje nie tylko roztocza, lecz także zarodniki pleśni oraz malutkie insekty zwane psotnikami (Psocoptera).

Pies w domu zazwyczaj oznacza radość dla twojego dziecka. Niestety, może też być źródłem alergii. Prawdziwym problemem jest białko znajdujące się w ślinie i moczu psa oraz sierść, która unosi się w powietrzu i osiada na dywany, meble i pościel twojego dziecka. Sierść może najbardziej przyczynić się do alergii, ponieważ znajdują się w niej także inne alergeny, takie jak kurz i pyłki. Dlatego pamiętaj o regularnym czyszczeniu psa i pilnuj, aby twoje dziecko myło ręce po każdej zabawie z pupilem.

Przyjrzyj się uważnie roślinom, które stoją na parapecie w pokoju twojego dziecka. Zarodniki pleśni, które rosną w doniczkach mogą rozprzestrzenić się po całym pokoju. W celu zminimalizowania tego ryzyka, regularnie usuwaj martwe liście, unikaj nadmiernego podlewania, i, co najważniejsze, używaj spodków pod doniczkę.
Dywan to komfort nie tylko dla dziecka, lecz także dla mikroskopijnych roztoczy. Ich kał jest najczęstszą przyczyną alergii u dzieci. Jeśli nie chcesz zrezygnować z tej miękkiej ozdoby, do jego czyszczenia używaj odkurzacza z odpowiednim filtrem.

photo/newbornbabyzone.com

Łazienka
Kto z nas nie widział pleśni na płytkach prysznicowych? To dzieło zarodników pleśni, które lubią rosnąć tam, gdzie jest ciepło i mokro. Czarna pleśń często rośnie w ukrytych miejscach, np. pod podłogą. Z tego powodu łazienka wymaga szczególnej uwagi. Musi być sucha i czysta, dlatego do jej czyszczenia używaj środków z wybielaczem. Poproś także męża, aby naprawił nieszczelne zawory i inne zepsute źródła wody.

Kuchnia
To miejsce, w którym pleśń rośnie jak na drożdżach. Stojące na stole kubki z wodą przyciągają pleśń jak magnes. Stare i spleśniałe jedzenie, np. zepsute pieczywo w chlebaku, również może powodować alergię. Bezpiecznie jest przechowywać żywność w hermetycznych pojemnikach, aby karaluchy trzymały się od kuchni i twojego dziecka jak dalej. Te paskudztwa także są źródłem alergenów.

Monika Majewska
Ilość wyświetleń: 3297

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+