Home&Design
19 październik 2012
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych przydatnym, fajnym, efektownym, a czasem wręcz kultowym gadżetom kuchennym. Na początek – Juicy Salif, znana na całym świecie, wyciskarka do cytrusów.
W historii designu, niewiele produktów codziennego użytku można określić mianem „KULTOWY”, ale wyciskarka do cytryn Juicy Salif należy do tej elity. Prosta, trójnoga wyciskarka jest jednym z najsłynniejszych projektów w historii wzornictwa użytkowego. Philippe Starck, francuski projektant współpracujący w latach osiemdziesiątych z włoską firmą Alessi, narysował Juicy Salif na serwetce, podczas obiadu w restauracji, od tego momentu rozpoczęła się zawrotna kariera tego (nie)zwykłego kuchennego przyboru.
 

fot. qoru.edublogs.org

Trójnoga wyciskarka bardzo szybko stała się designerskim hitem, nie tylko dzięki swojemu wyglądowi. Szeroki rozstaw nóżek sprawia, że można pod nią wygodnie podstawić kubek lub miskę, do której spływa sok z wyciskanych cytryn. Zaletą jest też wykonanie, Juicy Salif zrobiona jest z tłoczonego aluminium, które łatwo zachować w czystości.

Prostota i minimalizm zachwyciły nie tylko zwykłych ludzi, projekt został doceniony przez ekspertów z dziedziny wzornictwa użytkowego. Wyciskarka Juicy Salif została uznana za jedno z arcydzieł designu użytkowego, dzięki temu została umieszczona, jako stały eksponat, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Na szczęście, każdy może wejść w posiadanie tego małego dzieła sztuki, wyciskarka dostępna jest w sklepach dystrybuujących produkty marki Alessi.

Juicy Salif
Cena: od 255 zł
Producent: Alessi

Karolina Brzeska
Ilość wyświetleń: 4305

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+