Domowe SPA
8 lipiec 2014
Często zaniedbywane, szczególnie w porze zimowej, są ostoja naszego ciała. Naszym fundamentem jak filary budowli. Warto o nich pamiętać i systematyczne pielęgnować, zwłaszcza, że mamy lato, a klapki odsłonią wszystkie zaniedbania i niedoskonałości naszych stóp.
Kąpiel stóp
Pierwszą zasadą dbania o stopy jest ich dokładne wysuszenie po umyciu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na przestrzenie między palcami aby nie rozwijały się w nich zmiany bakteryjny lub grzybiczne. Jeśli uczęszczamy na baseny lub pływalnie pamiętajmy o noszeniu klapek, aby uniknąć zakażenia bosych stóp, miejsca publiczne są bowiem sprzyjającym miejscem do przenoszenia grzybic i zakażeń. Po umyciu stóp zadbajmy o nie wcierając odrobinę balsami lub tłustego kremu. W przypadku problemów z nadmierną potliwością idealnym rozwiązaniem będzie stosowanie talku lub odpowiednich dezodorantów. Nasze stopy mają także wymogi: najlepiej czują się w skórzanym obuwiu, które naturalnie oddycha i jest przewiewne. Po pracy pamiętajmy aby usiąść w domu wygodnie i chociaż na kilka minut unieść stopy wyżej, szybciej wracają do formy i odpoczywają.

Pedicure, pęknięcia i odciski
Systematyczna pielęgnacja stóp nie wymaga interwencji pedicurzystki. Jeśli natomiast mamy już kłopoty skorzystajmy z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych aby doprowadzić stopy do idealnego stanu. Prawidłowy pedicure składa się z kilku etapów:
1) Zanurzamy stopy w ciepłej wodzie z odrobiną mydła, płynu do kąpieli lub odprężającego igliwia sosnowego, soli iwonickiej albo miętowego olejku o działaniu odświeżającym
2) Po wysuszeniu stopy usuwamy zgrubiały naskórek pumeksem lub stosujemy odpowiednie pillingi z dodatkiem ściernych drobinek
3) Przycinamy równo paznokcie i dbamy by nie wrastały w ciało, po czym natłuszczamy stopy balsamem aby skóra stała się bardziej elastyczna. Na końcu malujemy paznokcie lakierem, najlepiej z użyciem separatora do palców stóp

Na pękające piety zastosujmy specjalne emulsje. Dobrze działa także moczenie w gotowanym siemielnianym , krochmalu lub wszelkie maści z witaminą A i D lub tranowa. Same pęknięcia smaruje się również 2 procentowym roztworem gencjany. Na odciski zastosujmy plastry, płyny lub żele aby szybko się ich pozbyć ale zwróćmy uwagę na obuwie, gdyż ten problem pojawia się przy źle dopasowanych obuwiu. Uważajmy na wrastające paznokcie by zawczasu zapobiec stanom zapalnym i obrzękom. Na te dolegliwości zastosujmy kompres z sody oczyszczonej lub kwasu bornego, a paznokcie przycinajmy najbardziej poziomo i wyrzućmy za ciasne szpilki.

photo/pevonia.com.ph

Masaż
Na stopach znajdują się setki zakończeń nerwowych, które są połączone z resztą ciała. Każdy punkt na stopie odpowiada odpowiednim organom w naszym organizmie dlatego profesjonalny masaż stóp może wykonać tylko specjalista. Samy jednak możemy zastosować kilka podstawowych ruchów by ukoić stopy po ciężkim dniu. Zacznijmy od delikatnego ugniatania kciukiem grzbietu stopy, przesuwając się w kierunku stawu skokowego. Kolejno uciskamy powoli każdy palec, a na koniec kolistym ruchem masujemy sklepieniu stopy od palców do pięty.

photo/lifehealingspa.com


Piękne zadbane stopy, ładnie pomalowane, nawet jaskrawym kolorem, paznokcie przyciągają spojrzenie i dają przyjemne wrażenie. Zacznijmy więc już dziś nasza systematyczną pielęgnację aby wkrótce włożyć wypielęgnowaną stópkę, bez żądnej skazy, w śliczne letnie klapki.

Sabina Słowińska
Ilość wyświetleń: 2583

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+