Kosmetyka twarzy
5 sierpień 2013
Trądzik jest problemem nie tylko nastolatków, a coraz częściej dotyka ludzi dorosłych. W osiągnięciu pozytywnego wyniku w walce z nim konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji cery. Ochrona przeciwsłoneczna i kontynuowanie terapii przeciwtrądzikowej - to najważniejsze, o czym należy pamiętać latem, jeżeli borykamy się z niedoskonałościami skóry.
Słońce – wróg, czy przyjaciel?
Pierwszy efekt działania promieni słonecznych zwykle wydaje się być korzystny dla skóry trądzikowej –wysuszone wypryski i cera o równomiernym kolorycie. Niestety, po chwilowej poprawie trądzik wraca z dużo większą siłą. Słońce sprawia, że skóra z problemami staje się bardziej podatna na powstawanie wyprysków. Działanie promieni UV nasila jej rogowacenie i powoduje wzmożoną pracę gruczołów łojowych, przez co dochodzi do zatykania porów i powstawania nowych zaskórników. Aby temu zapobiec, należy konsekwentnie chronić skórę przed słońcem i regularnie stosować kosmetyki przeciwsłoneczne o jak najmocniejszym filtrze SPF. Ważne dla skóry tłustej latem są również regularne peelingi odblokowujące pory i zapobiegające powstawaniu nowych zmian.

Leki i kremy przeciwtrądzikowe
Osoby borykające się z trądzikiem często przyjmują pod kontrolą dermatologiczną leki doustne, lub tez stosują różne kuracje zewnętrzne - mające na celu zapobieganie powstawaniu wyprysków. Należy pamiętać, że w leczeniu trądziku bardzo ważna jest regularność w tych czynnościach. Połączenie leków i kuracji z ekspozycją na słońce może powodować powstawanie przebarwień, przez co niektórzy na czas wakacyjnego wyjazdu przerywają terapię. To najgorsze, co możemy zafundować skórze z problemem niedoskonałości. Żeby działanie leków i kosmetyków było skuteczne, a efekt terapii długotrwały, powinno się je zażywać cały czas i unikać w tym czasie kąpieli słonecznych.

photo/facethis.blogspot.com

Staranne oczyszczanie skóry
Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej nie jest łatwa, bo z jednej strony należy podjąć działania które ograniczą wydzielanie sebum, a z drugiej trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie by nie dopuścić do rozwoju bakterii beztlenowych i trądziku. Podstawą pielęgnacji letniej jest prawidłowe oczyszczanie skóry. Częstym błędem jest używanie kosmetyków silnie odtłuszczających (np. zwykłe mydło, specyfiki z dużą zawartością alkoholu). Skóra na krótki czas staje się mniej błyszcząca, ale chwilę później następuje wzmożenie pracy gruczołów łojowych i w efekcie nasilenie objawów. Szczególnie latem – stosuj żele lub emulsje do mycia i spłukuj je przegotowaną letnią wodą, a na zakończenie mycia zimną – poprawisz ukrwienie skóry i zwęzisz ujścia gruczołów łojowych. Oczyszczoną skórę przetrzyj antybakteryjnym tonikiem bezalkoholowym, a potem rozprowadź lekki krem o beztłuszczowej formule (typu oil free). Dobry kosmetyk na noc powinien łagodnie złuszczać rogowaciejący naskórek, nie dopuszczając do powstawania zaskórników i odwodnienia skóry.

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 3080

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+