Baby SPA
5 kwiecień 2014
Rozwój technologii sprawia, że komputer, tablet czy smartfon są urządzeniami, które towarzyszą nam codziennie. Dziecko uczy się od nas korzystania z nich, i to od nas zależy jaki będzie miało do nich stosunek.
Jak często korzystasz z komputera, tableta, telefonu? Ile godzin dziennie oglądasz telewizję? Co oglądasz i co robisz korzystając z technologii? Przyjrzyj się krytycznie swojemu użytkowaniu z technologii a później odpowiedz sobie na pytanie, co przeszkadza ci w korzystaniu z nich przez twoje dziecko. Zastanów się jaki przykład mu dajesz oraz co proponujesz w zamian za to.

Jeśli sama spędzasz godziny przed telewizorem czy komputerem, nie dziw się, że dziecko robi to samo. Uczy się od ciebie złych zachowań. Nie ma dobrego wzoru do naśladowania więc robi to co mamusia. Jeśli chcesz to zmienić zaproponuj mu inne formy spędzania wolnego czasu.

Wiedząc jaki wpływ mają urządzenia na nasze życie już od początku życia malucha trzeba zastanowić się, czy chcemy aby było niewolnikiem technologii. Dzieci do 2-go roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji czy korzystać z innych technologii. Mają one tragiczny wpływ na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Naucz dziecko jak spędzać czas kreatywnie. Do tego potrzebujecie tylko dwóch rzeczy: pomysłowości i czasu. Jeśli poświęcisz czas swojemu dziecku na zabawę przyniesie to wiele korzyści w przyszłości. Nie tylko w jego rozwoju intelektualnym, ale i w waszych relacjach. Staniecie się sobie bliżsi co zaprocentuje, kiedy maluch stanie się nastolatkiem.

Co interesującego jest dla dziecka w korzystaniu z komputera? Wielobarwne gry, w których ciągle coś się dzieje. Wykorzystaj to. Kup kolorową piłkę i idź z dzieckiem na łąkę. Wymyślaj konkurencję i zadania do wykonania dla dziecka. Ścigaj się z nim, sprawdzajcie kto zrobi coś szybciej, lepiej, dokładniej. To wykształci w dziecku ducha rywalizacji, a Ty dzięki temu będziesz miała świetną okazje do nauki dziecka jak przegrywać, ale i jak wygrywać. Zróbcie tabele wyników, liczcie punkty za dane konkurencję i przygotujcie dyplom i nagrodę dla zwycięzcy. Będzie to dużo lepsza i fajniejsza zabawa, niż bierne siedzenie przed komputerem. A czas spędzony z mamą czy tatą będzie świetną rozrywką.

photo/brandwatch.com


Pomysłowość i atrakcje są sprzymierzeńcem w walce z komputerem. Stawiając na szali zabawę z rodzicami, a grę na tablecie – zgadnij co wybierze dziecko. Jeśli będzie się opierało – twoja spontaniczność, radość i namowa pomogą mu podjąć dobrą decyzję. Musisz tylko znaleźć odpowiednią ilość czasu . Spróbuj teraz, podczas wakacji, a zobaczysz, że zabawa z dzieckiem przyniesie i tobie wiele korzyści. Bieganie za piłką, skakanie, podnoszenie malucha- to lepszy trening niż na siłowni czy fitness. Korzyści płyną z każdej strony i dla każdego. Nie zapomnij o tym. Warto czasem zapomnieć chwile o pracy i poświęcić całą swoją uwagę swojemu dziecku. Bo przecież ono jest dla ciebie najważniejsze.

Agata Geneja
Ilość wyświetleń: 3403

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+