Mama SPA
26 lipiec 2013
Wydawałoby się, że w stanie błogosławionym trzeba być ostrożną i zachowawczą, dużo siedzieć, leżeć i nie bardzo się wysilać. To prawda, należy wypoczywać, ale trzeba pamiętać także, że ruch i ćwiczenia nie są w ciąży niczym złym!
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez hiszpańskich naukowców Uniwersytetu w Madrycie oraz Uniwersytetu w Grandzie regularne wykonywanie ćwiczeń w drugim i trzecim trymestrze ciąży zmniejsza ryzyko makrosomii, czyli prawdopodobieństwa, że dziecko urodzi się o wadze ponad 4 kg, a co za tym idzie koniecznością wykonania cesarskiego cięcia podczas porodu.

We wspomnianych badaniach uczestniczyło 510 kobiet ciężarnych (od 10 do 39 tygodnia ciąży) prowadzących siedzący tryb życia. Naukowcy zalecili części z nich ćwiczeniom o umiarkowanej intensywności, a trening obejmował 55-minutowe sesje aerobiku, ćwiczeń siłowych i rozciągających (3 razy w tygodniu). Druga część kobiet nie wykonywała ćwiczeń i stosowała się do stereotypowych porad dla kobiet ciężarnych.

photo/thesun.co.uk


Wyniki badań były zaskakujące. Jak się okazało aktywność fizyczna przyszłych mam wpłynęła na zmniejszenie występowania częstotliwości makrosomii o 58%, jak i zmniejszenie konieczności zastosowania cesarskiego cięcia o 38%!

Zatem jeśli jesteś w ciąży porzuć kanapę, skonsultujcie się z lekarzem i bezpiecznie ćwiczyć bez oporów!

Mateusz Rybka
Ilość wyświetleń: 3268

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+