Kosmetykopedia
27 marzec 2014
Szybkie tempo życia, nieumiarkowanie w używkach, zanieczyszczenia, hałas, mają duży wpływ na przyspieszone starzenie się organizmu. Jego kondycja odzwierciedlona zostaje w stanie naszej skóry.
Na rynku kosmetycznym brakowało kosmetyków, które w tak intensywny sposób chroniłyby przed procesem starzenia, wykazując ogromne możliwości regeneracyjne. Wykorzystanie komórek macierzystych jako składu kosmetyków jest uważane jako jedno z największych osiągnieć kosmetologii w ostatnich latach. Początkowo komórki macierzyste dostępne były tylko w laboratoriach medycznych, obecnie powszechnie występują w produktach firm kosmetycznych. Komponowane są także zestawy kosmetyków opartych na innowacji stem cells (ang.)

„Komórki młodości”
Komórki macierzyste to pierwotne komórki będące podstawą życia i odnowy każdego żywego organizmu. Ze względu na swoje ogromne możliwości regeneracyjne, zdolność do intensywnej samoodnowy oraz ochrona przed procesami starzenia, sprawia, że śmiało możemy określić je „komórkami młodości”. Do pewnego momentu zdolność komórek do podziału jest nieograniczona i nieskończona. Po podziale komórki pozostają w formie macierzystej lub przekształcają się w inne komórki z których zbudowane są tkanki. Ich działanie polega na rozpoznaniu otoczenia w którym się znajdują i regeneracja miejsca, które tego potrzebuje. W skład komórek macierzystych wchodzą m. in. białka, węglowodany i lipidy. Dzięki nim, oprócz procesu odnowy, chronione są także komórki macierzyste naturalnie zawarte w skórze. Niestety wraz z wiekiem zdolności komórek macierzystych zanikają. Rozwiązaniem są innowacyjne kosmetyki.

Efekty stosowania kosmetyków z komórkami macierzystymi:
-poprawa elastyczności skóry, wzmocnienie i zdolność absorpcji
-ochrona żywotności komórek skóry, opóźnienie starzenia się komórek,
-ochrona i aktywacja komórek, uzdrowienie tkanki,
-ochrona przed promieniowaniem UV, odbudowa głębokich warstw tkanki skórnej,
-szybkie przywrócenie skórze zdrowego i młodego blasku,
-redukcja istniejących oraz powstrzymanie pojawienia się kolejnych zmarszczek dzięki pobudzeniu tworzenia naturalnego kolagenu skóry.

W kosmetyce wykorzystywane są głównie komórki pochodzenia roślinnego (np. pozyskane z jabłoni, zielonej herbaty). Najświeższym odkryciem jest pozyskanie komórek macierzystych MIC-1 z poroża jelenia. W produktach kosmetycznych występują one jednak tylko w połączeniu z ekstraktami roślinnymi, ze względu na konieczność zgodności gatunkowej. Komórki zwierzęce są więc tylko dodatkiem do komórek roślinnych. Ich zaletą jest wyższa zawartość antyoksydantów co wzmacnia ochronę przeciwstarzeniową.

photo/telegraph.co.uk


W gabinetach medycyny estetycznej działanie komórek macierzystych wykorzystuje się w zabiegach autologicznych. Komórki pobierane są z organizmu osoby poddającej się zabiegowi i wstrzykiwane w miejsce, które wymaga regeneracji. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie alergikom.

Zastosowanie komórek macierzystych jest najskuteczniejszą i w 100% bezpieczną metodą intensywnej regeneracji uszkodzonych tkanek i ich odmłodzenia poprzez tworzenie nowych, zdrowych komórek. To innowacyjna alternatywa dla obecnie stosowanych kosmetyków.

Ewelina Łabuzek
Ilość wyświetleń: 3194

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+