Kosmetyka twarzy
21 listopad 2012
Zimą chcąc ochronić ciało przed działaniem niskiej temperatury zawsze pamiętamy o założeniu ciepłego nakrycia wierzchniego, czapki, rękawiczek. Niejednokrotnie zdarza nam się jednak zapomnieć o zabezpieczeniu skóry twarzy przed wpływem czynników atmosferycznych. Krem ochronny powinien stanowić jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji, kiedy świat otuli biała, puszysta pierzynka.
Nieosłonięta skóra twarzy narażona jest na niekorzystny wpływ mrozu, zimnego wiatru oraz rażącego słońca. Szkodliwe oddziałują na cerę również wahania temperatur, których doświadczamy wychodząc z ciepłego miejsca na zewnątrz i z powrotem, a także sztuczne, suche powietrze wytwarzane przez centralne ogrzewanie i klimatyzację.

W rezultacie cera traci optymalny poziom wilgotności, jest wysuszona, łuszczy się, łatwo ulega podrażnieniom. Mogą pękać kruche naczynka krwionośne. Skóra traci swoją elastyczność, jest ściągnięta. My zaś odczuwamy dyskomfort w postaci swędzenia i pieczenia twarzy.
 

fot. thebeautybit.com

W miarę spadku temperatury spowalnia się praca gruczołów łojowych. Wobec tego krem przeznaczony do pielęgnacji cery w okresie zimowym musi tworzyć na powierzchni skóry film odbudowujący ochronny płaszcz lipidowy skóry.

Odpowiedni kosmetyk spełniający taką funkcję jest bogaty w ceramidy, czyli naturalny składnik lipidów skóry tworzący wraz z innymi substancjami tłuszczowymi tzn. cement międzykomórkowy tj. barierę wodno-lipidową uszczelniającą naskórek. Krem powinien także silnie nawilżać, czyli pochłaniać cząsteczki wody z otoczenia i uniemożliwiać wyparowaniu nagromadzonym w kolejnych warstwach skórnych. Takie działanie wykazują higroskopijny mocznik, gliceryna i kwas hialuronowy. Witamina E oraz allantoina również są pożądanym składnikiem kremu ochronnego, gdyż odpowiadają za przyspieszenie procesu regeneracji skóry.

Pożądana jest także obecność w kremie ochronnym olejków roślinnych (palmowego, kokosowego, lnianego, orzechowego, z pestek winogron, awokado, oliwek, olejku jojoba, migdałowego i wielu innych). Olejki naturalnie oraz skutecznie nawilżają i natłuszczają cerę. Przeważnie w każdym kremie zimowym zawarty jest wysoki filtr UV zabezpieczający twarz przed ostrymi promieniami słonecznymi. Krem odżywczy nie może być perfumowany i nie może mieć barwników.
 

fot. delmarplasticsurgeryblog.com

Dobór kremu nie powinien być przypadkowy, ale stanowić świadomą decyzję podjętą po analizie potrzeb skóry. Przede wszystkim należy określić typ cery. Ze względu na specyfikę wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje. Każdy typ cery wymaga innego traktowania, dlatego kremy odżywcze przeznaczone dla poszczególnych rodzajów nieco różnią się od siebie.

Skóra normalna - gładka, o niewidocznych porach, jednolitym, różowawym kolorycie, pełna blasku, o właściwym poziom wilgotności i lipidów, elastyczna, funkcjonująca prawidłowo, wolna od problemów.
Propozycja kremu - półtłusty

Mieszana - błyszcząca się w strefie T (czoło, nos, podbródek), o rozszerzonych porach, przesuszona lub łuszcząca się na pewnych obszarach, narażona na powstawanie zmian trądzikowymi głównie w postaci wągrów, zaskórników, grudek.
Propozycja kremu - półtłusty, regulujący pracę gruczołów

Skóra tłusta - błyszcząca na całej powierzchni, o rozszerzonych porach, niejednolitym kolorycie, wysokim poziomie lipidów, zaburzonym procesie złuszczania, sprężysta, borykająca się z wągrami, zaskórnikami, grudkami, a także wypryskami.
Propozycja kremu - lekki, szybko wchłaniający się, niezatykający porów, umożliwiający swobodne oddychanie

Skóra sucha - szorstka, matowa, o ściągniętych porach, zbyt niskim poziomie lipidów, napięta, narażona na pęknięcia, powstawanie skupisk martwych komórek, łuszcząca się.
Propozycja kremu - mięsisty, z dużą ilości lipidów, na bazie olejowej, wzmacniający skórę

Przy okazji warto wspomnieć, jak prawidłowo nakładać krem. Przed jego aplikacją trzeba koniecznie zastosować tonik, który stanowi nośnik substancji aktywnych z kremu. Sam krem powinno się rozsmarować w dłoniach, aby go rozgrzać i uplastycznić. Następnie należy przyłożyć całą powierzchnię dłoni w emulsji na trzy sekundy do skóry twarzy. Wklepywanie kosmetyku zaleca się tylko w okolicach oczu. W razie potrzeby aplikację można powtarzać kilka razy w ciągu dnia, na noc natomiast można zastosować większą ilość kosmetyku.

Paula Praszkiewicz
Ilość wyświetleń: 3478

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+