Zabiegi
14 maj 2013
Nie mieścisz się w ulubione spodnie? Próbowałaś już dosłownie wszystkiego i nadal masz za dużo w pasie i udach? Czas na podjęcie radykalnych działań, czyli odsysanie tłuszczu!
Co to jest?
Liposukcja to innymi słowy zabieg odsysania tłuszczu. Polega on na wykonaniu małego nacięcia, przez które wprowadza się wąską kaniulę w obręb tkanki tłuszczowej. Dochodzi do zasysania tkanki tłuszczowej, ponieważ kaniula podłączona jest do systemu wytwarzającego podciśnienie. Sposób, w jaki przesuwana jest pod skórą minimalizuje ilość koniecznych nacięć. Ponadto liposukcja jest małoinwazyjną metodą, za to niezwykle dokładną. Przed zabiegiem należy przejść serię badań (np. morfologia krwi obwodowej; badania grupy krwi oraz płytek krwi; HBS Ag; badania na obecność wirusa HIV, HCV; EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej).

Rodzaje odsysania
Istnieje kilka technik liposukcji:
  • wstrzykiwanie płynu
Innymi słowy miejsce, z którego ma zostać usunięta tkanka tłuszczowa, wstrzykuje się jałowy roztwór soli fizjologicznej, lidocainy (ma właściwości znieczulające) i adrenaliny (obkurcza naczynia krwionośne). Ta technika zmniejsza krwawienie i zdecydowanie ułatwia odsysanie tłuszczu. Ponadto łatwiej jest wymodelować sylwetkę, a także istnieje mniejsze ryzyko związane z pozostaniem na twojej skórze nierówności.
  • tumescent
Przed zabiegiem wstrzykuje się pacjentowi dużą ilość płynów. Przeważnie jest ona trzykrotnie większa od ilości tłuszczu, który ma zostać odessany. Ta technika wymaga czasu, ponieważ zabieg z jej zastosowaniem trwa o 4-5 godzin dłużej niż normalnie. Ilość środka znieczulającego we wstrzykiwanym płynie jest wystarczająca, dlatego zwykle nie trzeba stosować znieczulenia. Jedynym minusem tej techniki jest zbyt mała jej precyzyjność.
  • technika ultradźwiękowa
Ultradźwięki rozbijają błony komórkowe komórek tłuszczowych. Ułatwia to odsysanie tłuszczu. Ta technika jest w szczególności wykorzystywana przy odsysaniu tłuszczu z karku oraz klatki piersiowej u mężczyzn, a także wtedy, gdy pacjent chce dokonać powtórnej liposukcji w tym samym miejscu. Minusem tej techniki są skutki uboczne. Zaraz po zabiegu na miejscu, z którego był odsysany tłuszcz pojawia się obrzęk, zasinienie, pieczenie, drętwienie. Natomiast w miejscach po nacięciach może wystąpić sączenie. Jednak za pomocą ucisku (elastyczne opatrunki, opaski) można to zminimalizować.

Po liposukcji
Po zabiegu odsysania tłuszczu, pierwszą dobę prawdopodobnie spędzisz w szpitalu. Potem należy przez tydzień zostać w domu i odpoczywać. Pamiętaj jednak, że rekonwalescencja trwa około miesiąca! Zatem nie możesz w tym czasie narażać się na znaczny wysiłek fizyczny. Szwy są usuwane, bądź rozpuszczane po dziesięciu dniach. Ponadto musisz zaopatrzyć się w specjalną uciskową bieliznę (zapobiega powstawaniu krwiaków, masuje skórę), którą należy nosić przez trzy kolejne miesiące. Blizny pozostałe po odessaniu tłuszczu są właściwie niewidoczne.

Efekty i skutki uboczne
Dzięki liposukcji będziesz mogła cieszyć się zgrabną sylwetką! Jednak wiąże się to z pewnymi wyrzeczeniami. Jeśli chcesz utrzymać efekty operacji musisz odstawić nadmierne opalanie, alkohol, papierosy, a także starać się utrzymywać wagę.

photo/cosmeticsurgeoncambridge.co.uk


Czasem zdarza się dojść do powikłań, jednak są to sporadyczne przypadki. Decydując się na liposukcję musisz liczyć się z długi, okresem rekonwalescencji, możliwością wystąpienia nieprzyjemnych powikłań (powstanie zatoru tłuszczowego; zatorowość płucna; wstrząs; uszkodzenia skóry, nerwów, narządów wewnętrznych; stany zapalne; przerosty w bliznach; nieregularna, obwisła skóra).

Wszystko ma swoją cenę
Liposukcja to dość kosztowny zabieg. Ceny zaczynają się od 4 tysięcy złotych! Obejmują znieczulenie i koszty pobytu w klinice. Zabieg trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Wszystko zależy od ilości usuwanej tkanki tłuszczowej.

Ważne!
Jeśli masz nieuregulowaną cukrzycę, choroby układu oddechowego oraz krążenia, nadczynność tarczycy, zaburzoną krzepliwość krwi oraz żylaki – liposukcja nie jest dla ciebie.

Mimo możliwości powikłań mnóstwo osób decyduje się na liposukcję. Czemu? Jest to dla nich bilet do lepszego wyglądu, samopoczucia, atrakcyjności.

Michalina Gruszczyńska
Ilość wyświetleń: 3899

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+