Mała stópka - wielki dylemat
15 listopad 2012
26 kości, 32 mięśnie i ścięgna, 100 wiązadeł – to „skład” stópki naszego dziecka. By prawidłowo rozwijała się, potrzebuje odpowiedniego obuwia. Jakich błędów uniknąć przy jego wyborze?
Wybierając buty dla małego dziecka, nie możemy działać po omacku, bo może to skończyć się źle. Jedną z przyczyn powstawania wad stóp jest niewłaściwy dobór obuwia. Nie może być ono za małe, za ciasne, za duże, za luźne… na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Kiedy kupić pierwsze buty?

Z zakupem pierwszych bucików nie należy się spieszyć. Jak twierdzi znany fizjoterapeuta, ekspert w dziedzinie ruchowego rozwoju dziecka, Paweł Zawitkowski w swojej książce „Mamo, Tato, co Ty na to?”, najgorszym z pomysłów jest kupowanie obuwia do nauki chodzenia dzieciom, które jeszcze nie chodzą. Maluszki stawiające pierwsze kroczki, najdłużej jak się da, powinny poruszać się na bosko, w skarpetkach z abs-em lub ze skórzaną podeszwą. Nie należy przejmować się dziwnym układaniem stóp, koślawościami, deformacjami. Malutkie stópki dopiero kształtują się, uczą prawidłowej postawy i równowagi. Najdoskonalszym butem dla dziecka jest zatem… jego własna stopa, co jednak, jeśli „prawdziwy but” jest niezbędny?
 

fot. www.houstonfootankle.com

Jakie buciki wybrać?

Instytut Przemysłu Skórzanego z Łodzi od lat prowadzi akcję „Zdrowa Stopa” i wyróżnia odpowiednim znakiem obuwie tych producentów, których buty zapewniają prawidłowy rozwój stóp dziecka. Przed zakupem butów, warto sprawdzić, czy mają one żółty znak z nazwą akcji. Bez obaw możemy zatem sięgnąć po obuwie takich marek jak: Ani – But, Antylopa, Bartek, Befado, ZPO Dawid, El – But, Emel, Dr Fabio, Iwona Mrugała, Kornecki, Maciejka, Nazo, Obex, Postęp, Rawek, Rena, Ren – But, Skarpol, Tombut, Zetpol. Na tej liście są polscy producenci, a to oznacza, że za zdrowe buty nie musimy płacić dużych pieniędzy.

Instytut Przemysłu Skórzanego radzi rodzicom, by buty dla maluszka miały cholewkę sięgającą nieco ponad kostkę, z usztywnioną piętą, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy. Poleca zakup butów posiadających szeroki i wysoki czubek, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi. Zapięcie w postaci sznurowadeł lub rzepów nie może utrudniać założenia buta i dopasowania go do stopy. Ważna jest podeszwa. Najlepsza jest jak najcieńsza, elastyczna i sprężysta, uginającą się na linii zginania palców.

Zdaniem specjalistów IPS prawidłowo dobrany but powinien być dłuższy od stopy o 6 – 10 mm w zależności od kształtu czubka i układu palców. Umożliwi to przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i zapewni swobodną pracę palców. Dziecku, które już sprawnie chodzi można kupować półbuty i sandały, ale wyłącznie z tzw. łożem dla pięty (czyli zagłębieniem pod piętę), które zapobiega przesuwaniu się pięty na boki. Dorastające panny marzą o butach na wysokim obcasie, ale uwaga, można je kupić dopiero po 15 roku życia. Ochroni to kręgosłup przed ewentualnymi deformacjami.

Prawdziwymi hitem wśród rodziców jest obuwie tzw. ortopedyczne lub z wkładką ortopedyczną. Dostępne są także same wkładki ortopedyczne, które można włożyć do butów (producentem jest firma Memo). Czy właśnie w takie najlepiej zainwestować? Niekoniecznie. O wyborze tego typu bucików powinien zadecydować tylko ortopeda. Wszystkie dzieci do 3 roku życia mają „płaskie stopy”. Jeśli to nie zmieni się w wieku ok. 3 lat, wizyta u specjalisty jest konieczna.

Zatem pamiętajmy:
  • materiał, z którego wykonano buty, ma być cienki i miękki;
  • sztywny zapiętek jest mitem, ale musi być on wyprofilowany i dobrze przylegać do stopy, by umożliwiać poruszanie się pięcie na boki;
  • czubek buta musi zapewnić przestrzeń paluszkom.

Jak sprawdzić czy buty są O.K.?

Paweł Zawitkowski radzi, aby przymierzyć dziecku but i mówić je, usiadło na piętach. Jeśli może to zrobić i obuwie nigdzie nie uciska – kupujmy buty. I jeszcze jedna rada. Pod żadnym pozorem nie zakładajmy dziecku butów używanych, gdyż w ten sposób możemy zafundować mu deformację złe nawyki chodzenia.

Agnieszka Kubiak-Falęcka
Ilość wyświetleń: 3023

Google+ Obserwuj w Google+