Eko
15 luty 2013
Zastanawiałaś się nad uprawą małego drzewka, które sprawi, że twoje mieszkanie nabierze kolorów, a otaczająca cię przestrzeń zyska miano nieco egzotycznej? Postaw na miniaturowe drzewka i odmień swoje otoczenie.
Takie miniaturowe cudeńko możesz kupić w kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym, gdzie wybór powinien być znacznie większy. Najatrakcyjniej prezentują się owoce, które przepięknie kwitną. Z pewnością wzbudzą zachwyt nawet tych osób, które niezainteresowane są uprawą roślin.

Cytrusowa doniczka
Wśród cytrusów warto wyróżnić mandarynki, cytryny i kumkwaty. Warto zakupić te, które już zakwitły, dlatego, że oczekiwanie na owoce może trwać nawet 10 lat! W zimie powinno się je trzymać w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, o temperaturze około 12°C. Wymagają także zapylenia – pyłek z kilku kwiatów należy zebrać na paznokieć i przenieść na znamiona słupków.

Granatowe szaleństwo
Pełna egzotyka w twoim domu jest na wyciągnięciu ręki. Kup zatem owoc granatu. Osiąga on wysokość do 1,5 m, roślinka okazale kwitnie i posiada niewielkie owoce. Są jadalne, ale nie urzekają smakiem. W zimę taką egzotyczną doniczkę należy postawić w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze około 10°C.

Wiśniowy krzaczek
Kolejna zaskakująca propozycja, a mianowicie fuksja. Drzewko urasta do wysokości 1,5 m, owoce ma jadalne, posiadają one delikatny smak, świetnie nadają się jako dodatek do deserów. Roślinkę najlepiej przechowywać w temperaturze 7-12°C.

photo/moillusions.com

Bananowy song
Miniaturowe banany są zdecydowanie mniejsze od tych, które dostępne są w każdym sklepie spożywczym. Nie są bardzo słodkie i zawierają sporo nasion, których nie posiadają ogólnodostępne owoce w wersji nieminiaturowej. Dojrzewanie owoców trwa zwykle kilka miesięcy. Odpowiednią temperaturą w zimie jest 10-18°C.

Figowy gaj
Figowe drzewko prócz interesującego, nietypowego wyglądu obdaruje cię również jadalnymi owocami. W zimie możesz je przechowywać na tarasie lub balkonie, najlepsza temperaturą będzie 5-10°C. Figa to roślina, która uwielbia ciepło, ale jednocześnie jest w stanie wytrzymać nawet minusowe temperatury (do -5°C), a zatem zima jej nie zagrozi.

W wyborze swojego własnego owocowego drzewka kieruj się przede wszystkim warunkami pielęgnacji, nie wszystkie rośliny wymagać będą tego samego nakładu pracy – jeżeli wiesz, że brakuje ci czasu i nie będziesz miała wielu wolnych chwil, by martwić się o temperaturę w jakiej znajduje się drzewko oraz podlewać je bardzo regularnie, kup takie, którego uprawa nie będzie dla ciebie zanadto problematyczna.

Jarosława Wylotek
Ilość wyświetleń: 3457

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+