Zdrowie
17 wrzesień 2013
Warunki nam nie sprzyjają - klimat w naszym kraju zwiększa ryzyko dolegliwości „pogodowych”. Szczególnie trudny dla wrażliwych osób jest czas obfitujący w częste przemiany frontu ciepłego i zimnego - zmiana pór roku.
Meteopaci to osoby, u których bodźce pogodowe wywołują patologiczne reakcje organizmu, takie jak bóle, skoki ciśnienia czy nerwowość. Nie jest ich niewielu, bo do zależności samopoczucia od zmiany aury przyznaje się aż 3/4 społeczeństwa. Liczba tych osób stale rośnie i być może dlatego wielu lekarzy, słysząc o meteopati (która nie klasyfikuje się jako jednostka chorobowa), traktuje ją jako dolegliwość hipochondryczną. Na szczęście w domowym zaciszu z wieloma jej objawami jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Oglądając prognozę pogody, najczęściej skupiamy się na informacjach dotyczących temperatury powietrza. Dane o nadchodzących frontach powietrza, wyżu czy niżu zazwyczaj niewiele nam mówią, puszczamy je więc mimo uszu. A szkoda, bo są to sygnały, czy meteoropata będzie się czuć dobrze, czy nie. Jak rozumieć tego typu zapowiedzi?

Kiedy idzie niż…
Dla meteopaty oznacza to pogorszenie nastroju. Problemy z zaśnięciem mimo uczucia senności, do tego ból głowy, stawów, nudności, często też szybkie męczenie się organizmu... Ulgę może przynieść poranna kawa z mlekiem, delikatnie podnosząca ciśnienie. W ciągu dnia warto sięgnąć po kawałek czekolady i udać się na spacer lub lekkie ćwiczenia fizyczne – ruch pobudzi krążenie.

Kiedy idzie wyż…
Osoby wrażliwe na zmiany aury czeka wzrost ciśnienia krwi powodujący ból głowy i większą podatność na stres. Dodatkowo wzmożona krzepliwości krwi zwiększa niebezpieczeństwo zawału serca oraz zatorów mózgowych i płucnych. Aby obniżyć ciśnienie należy unikać mocnej herbaty, kawy czy alkoholu. Zadbaj o lekkostrawne, bogate w magnez posiłki - ryby, zielone warzywa i banany. Unikaj soli, która dodatkowo sprzyja wzrostowi ciśnienia i nasili objawy.

photo/weeklyscoops.wordpress.com

Ciepły i zimny front
Meteoropatom podczas ciepłego frontu zazwyczaj spada ciśnienie. To z kolei powoduje senność, brak energii, rozkojarzenie - w przypadku tych dolegliwości należy postępować tak jak przy objawach związanych z niżem. Zimny front to ból głowy, a nawet migrena spowodowane spadkiem temperatury. Pomoże witamina B oraz magnez, a ból głowy złagodzi zimny kompres na kark i oczy, lub naprzemienny prysznic (raz zimny, raz ciepły). Nie przemęczaj się. Lekarze w tym wypadku polecają techniki relaksacyjne, np. jogę lub masaż.

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 3492

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+