Zdrowie
4 luty 2013
Alergia na mleko i gluten dotyka nie tylko małe dzieci. W przypadku osób dorosłych mają one nietypowy przebieg i objawy. Często przeziębiasz się, jesteś senna, miewasz częste bóle głowy? Zrób unikatowy test.
Zakład Immunologii Klinicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można wykonać "Test transformacji blastycznej limfocytów pod wpływem alergenów pokarmowych - mleka i glutenu" - metodą diagnostyki alergii IgE niezależnej. Test pozwala na wykrycie alergii w momencie kiedy inne badania jej nie potwierdzają, natomiast czujemy, że coś jest nie tak.

Jeden przykład 
Pani Joanna ma 35 lat i od zawsze miała problemy z cerą, często przeziębiała się i nie czuła się dobrze. Wszystkie wykonywane przez nią badania wskazywały, że jest wszystko w porządku. Przez przypadek wykonała test. Okazało się, że ukrytym alergenem w jej przypadku jest mleko. Regularne spożywanie nabiału spowodowało osłabienie organizmu i wywoływało nietypowy przebieg różnych, powtarzających się chorób.

Test transformacji blastycznej wykonuje się poprzez pobranie krwi, przy czym osoba badana nie musi być na czczo. Po pobraniu materiału do badania, jest on przechowywany i obserwuje się jego reakcję po podaniu alergenów. Brzmi groźnie, ale samo badanie takie nie jest. Aby wykonać test, wystarczy wcześniej zapisać się na badanie w Instytucie Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka 17 A w Zakładzie Immunologii Klinicznej.

photo/b4tea.com

Reakcje alergiczne mogą przebiegać w różny sposób. Najnowsze badania wskazują, że wykrywanie przeciwciał przeciwko alergenom pokarmowym (przeciwciała IgE) nie jest w pełni wystarczające, a alergia może przebiegać w innym mechanizmach, np. na drodze komórkowej. W takich przypadkach jedynie test transformacji blastycznej limfocytów upewni lekarza o chorobie alergicznej i zapewni skuteczne leczenie.
  • Zasada testu. Pod wpływem alergenów pokarmowym znajdujących się w mleku oraz pod wpływem glutenu, limfocyty osób uczulonych przekształcają się w prowadzonych hodowlach komórkowych w duże komórki blastyczne.
  • Sposób oceny. Ocena liczby komórek blastycznych pozwala na zdiagnozowanie alergii przebiegającej na drodze komórkowej, niezależnej od produkowanych przeciwciał klasy IgE.

Ukryte alergie mogą być groźne dla organizmu, dlatego jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu zdrowia – wykonajmy test.

Agnieszka Kubiak-Falęcka
Ilość wyświetleń: 7163

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+