Home&Design
10 październik 2012
Kolorowe pasiaki jako element stroju, wycinanki łowickie na zastawie stołowej, kaszubskie wzory na nowoczesnych sprzętach domowych – folklor rozgościł się w naszych domach na dobre. Połączenie najpiękniejszej polskiej sztuki ludowej z nowoczesnym designem to trwający od kilku lat trend wśród polskich projektantów i marek eksportowych.
Trendy

Najpopularniejszy wśród folkowych wzorów wciąż jest Łowicz. Kolorystyką nie ustępuje meksykańskim wnętrzom, a wzornictwem hinduskim strojom. Pasiaki, symetryczne wycinanki i charakterystyczne koguty dawno wyszły z łowickich domostw i zaczęły zdobić wybiegi modowe, nowoczesne sprzęty domowego użytku, dodatki kobiece i artykuły biurowe. Bardzo popularne są również motywy góralskie, które w mig rozpozna każdy Polak. Mniej znane i delikatniejsze wzory kaszubskie również znajdują amatorów wśród projektantów i klientów. Istnieje jednak wiele niepopularnych jeszcze motywów, które ukrywają się w polskich wsiach. Biorąc pod uwagę popularność folkloru w designie, szybko zostaną odkryte.
 

Magnesy HAFT MAKOWSKI
fot. www.sopolish.pl

Sztuka ludowa to również towar eksportowy. Designerskie projekty przedmiotów, a także elementy ludowe przenikające do projektów modowych to nasz znak rozpoznawczy na świecie. Dla obcokrajowca bowiem będą one jedynie egzotycznym kolorowym motywem, dla polskich projektantów możliwością zaakcentowania swoich korzeni. Cepelie i sklepy ludowe pełne są przedmiotów z motywami tego typu, stanowiąc pamiątkę z podróży do Polski.AT Design: Bieżnik FOLK ELEMENTS

Dla domu

Projektanci zarzucają nas pomysłami wykorzystującymi sztukę ludową. Od kubków, talerzy, długopisów, przez pościel, koce, dywany, na torbach i paskach kończąc. Absolutnie wszystko może być tłem dla łowickiej wycinanki czy kaszubskich kwiatów. W zależności od marki i od zdobionego przedmiotu mogą one kosztować grosze lub majątek. Jednym z miejsc gdzie dokonamy zakupu gadżetów z polską sztuką ludową jest www.sopolish.pl


Laskowscy Design, zegar ścienny FOLK

Niektórzy poprzestaną na ludowej podkładce pod kubek, dla innych motyw ten będzie stanowił punkt wyjścia do wystroju mieszkania. Na fali ludowego trendu jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać również sklepy z przedmiotami domowego użytku inspirowanymi sztuką ludową. Tu również kupimy zarówno designerskie i unikatowe perełki jak i masowe, tańsze produkty. Dla każdego coś miłego. Warto również śledzić masę konkursów, targów i plebiscytów, na których triumfują folklorystyczne projekty projektantów mody i wnętrz np. Nowy Folk Design czy Folk Fashion.

Lena Łucka

 
Tagi: dom, design, trendy
Ilość wyświetleń: 5530

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+