Kosmetykopedia
6 sierpień 2014
Lepiej nie przywiązywać się do kosmetyków do makijażu. Mają bowiem stosunkowo krótką datę przydatności do użycia i trudno przyjdzie się z nimi pożegnać, gdy nadejdzie na to czas…
Zwracajmy uwagę na terminy przydatności kosmetyków, szczególnie tych do makijażu, które aplikujemy na twarz. Należy także przechowywać je we właściwy sposób. Bo czy warto ryzykować wysypką, podrażnieniami oczu lub trudnym do wyleczenia trądzikiem?

Przewodnik po kosmetykach:

Pomadka
Kobieta zapytana o to, kiedy kupiła daną szminkę, często nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To poważny błąd. Warto wiedzieć, że okres trwałości pomadki to 24 miesiące. Po upływie tego czasu, należy ją wyrzucić.

Maskara
Tusz do rzęs to kosmetyk o najkrótszym okresie przydatności do użycia. Zwykle nie przekracza on trzech miesięcy. Nawet jeśli nie zużyłyśmy w tym czasie maskary do końca, bezpiecznie dla naszych oczu jest wymienić ją na nową. Jeżeli w trakcie robienia makijażu, zauważycie, że stała się sucha nawet przed upływem tego czasu, to zamiast dolewać wody, czy innego płynu do rozcieńczenia – wyrzućcie ją. Unikniecie niebezpieczeństwa infekcji bakteryjnej.

Cienie
Każda z nas uwielbia mieć pod ręką duży wybór cieni do powiek. Nie warto jednak kupować ich więcej, niż jesteśmy w stanie zużyć w ciągu 24-30 miesięcy. Tyle czasu bowiem trwa przeważnie okres przydatności do użycia tego typu kosmetyków, najwięcej wśród kosmetyków do makijażu. Jeśli zignorujemy ten fakt i będziemy cieni używać dłużej niż należy, narażamy się na podrażnienia i zaczerwienienia oczu. Podczas aplikacji cieni należy także zadbać o czystość pędzelków i gąbek.

photo/photo-dictionary.com

Róż
Róż sypki może być stosowany przez 2.5 roku, natomiast róż w kremie należy wyrzucić po upływnie dwóch lat. Kredki do oczu i ust W przypadku kredek, okres ich przydatności do użycia sięga 2 lat. Jeśli chcemy dłużej je stosować, należy przed każdym użyciem dobrze je ostrzyć i nie pozostawiać otwartych.

Podkłady i korektory
Zarówno podkładów, jak i korektorów nie należy przechowywać i używać dłużej niż 1.5 roku. Nawet jeśli te kosmetyki będziecie wymieniać regularnie, to bez czyszczenia pędzli i gąbeczek narażacie się na infekcję skóry, czy wysypkę. Jednym z dobrych sposobów na dokładne wyczyszczenie przyrządów do aplikacji podkładu jest umycie ich szamponem dla dzieci.

photo/zumi.md

Przechowywanie
Kosmetyki do makijażu trzymajcie w chłodnych i suchych miejscach, ponieważ narażone na długotrwały kontakt z wilgocią, mogą być później przyczyną zakażeń bakteryjnych i grzybicznych. Zadbajcie także o ich szczelne zamykanie, aby nie uległy szybkiemu wysuszeniu.

tekst pochodzi ze strony: beautybook.pl
Ilość wyświetleń: 2608

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+