Zdrowie
11 luty 2013
Twoje ciało składa się w ponad 70% z wody oraz rozpuszczonych w niej elektrolitów. Wodę tą stanowi głównie płyn zawarty w komórkach organizmu. Co grozi ci, jeżeli utracisz jej znaczną ilość?
Odwodnieniem nazywamy stan nadmiernej utraty wody z naszego organizmu. Bez jedzenia jesteś wstanie przeżyć wiele tygodni (czerpiąc składniki pokarmowe z nagromadzonych zapasów, np. w postaci tłuszczu). Natomiast bez wody nie jest wstanie przeżyć dłużej niż 4 do 5 dni (w optymalnych warunkach). Tragicznym błędem, jaki na ogół popełniasz, jest brak rozpoznania i bagatelizowanie stanu odwodnienia w postaci jego charakterystycznego objawu, jakim jest pragnienie. Zazwyczaj odczuwasz jedynie osłabienie i zmęczenie.
Objawy odwodnienia to m.in.: pragnienie, bóle głowy, osłabienie, rozdrażnienie, boleści i skurcze mięśni, zmęczenie, suchość, brak siły do wykonywania wysiłku fizycznego, niemożność oddawania moczu, uczucie dekoncentracji, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca.

Może być zabójcze!
Już przy utracie 1% płynów z organizmu pojawia się objaw pragnienia. Nie jest to jeszcze stan niebezpieczny dla organizmu. Niedobór tego rzędu łatwo jest uzupełnić. Jeśli nie nawodnisz płynów ustrojowych, to przy utracie płynów w ilości około 11% ciała nie będziesz już wstanie przełykać, a po utracie 12 % mogą wystąpić poważne zaburzenia neurologiczne z utratą świadomości oraz przytomności włącznie. Przy odwodnieniu zmniejszenie oddawania moczu prowadzi do zaburzenia wydzielania produktów przemiany np. mocznika i zatrucia organizmu. Bardzo niebezpieczne jest odwodnienie u osób starszych oraz u małych dzieci. Osoby starsze posiadają niski próg odczuwania pragnienia, natomiast dzieci nie są w stanie zasygnalizować swojego stanu. Należy pamiętać, że im dziecko jest mniejsze, tym objawy odwodnienia występują u niego szybciej. Niepokój, brak łez w czasie płaczu, brak oddawania moczu, senność występująca u naszego dziecka może być pomocna w rozpoznaniu odwodnienia. Pamiętaj, że utrata około 30% wody w organizmie prowadzi do śmierci.

photo/arlingtontx.gov


Jak nie dopuścić do odwodnienia
Pij powoli małe łyki płynu w kilkuminutowych odstępach czasu, płucząc przy okazji wysuszone gardło. Obowiązuje zasada „drobnych łyczków”, wtedy twój organizm najlepiej go przyswaja. Należy pamiętać, że w normalnych warunkach każdy z nas powinien wypić codziennie około 2 litrów płynów dając organizmowi właściwe nawodnienie. W trakcie dnia pełnego zajęć pij znacznie więcej, bo do 5 litrów płynów.

Pamiętaj o systematycznym nawadnianiu swojego organizmu w ciągu całego dnia. Picie wody mineralnej i źródlanej powinno stać się twoim nawykiem.

Piotr Derentowicz
Ilość wyświetleń: 4198

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+