Kosmetyka twarzy
9 maj 2013
Po długiej i męczącej zimie wreszcie wyjrzało słońce. Nasze ciało produkuje witaminę D3, która powstaje pod wpływem promieni UV. Ale musimy pamiętać, że działają one szkodliwie dla naszej skóry. Jak się przed nimi chronić?
Niebezpieczne promienie
UV to promieniowanie elektromagnetyczne, które powodują uszkodzenie włókien kolagenowych w skórze. Przez to skóra traci jędrność i blask. Chociaż na początku jesteśmy pięknie opalone, później nasza cera staje się szara i matowa. Narażanie skóry na ciągłą ekspozycję tych promieni powoduje proces tzw. foto-agingu czyli starzenia się. Rozpoczyna się on w momencie uwalnia wolnych rodników. Aby uniknąć nieprzyjemnych efektów kąpieli słonecznych należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Filtry przeciwsłoneczne
Są to związki chemiczne wykorzystywane w kosmetykach mających na celu ochronę naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Producenci stosują najczęściej dwie grupy filtrów. Pierwsze są związkami pochłaniającymi energię z promieniowania słonecznego, zaś drugą grupę stanowią filtry fizyczne. Działają one jak lustra odbijając promienie UV i uniemożliwiają im przedostanie się do skóry. W kremach zazwyczaj stosuje się oba rodzaje jednocześnie, gdyż tylko ich połączenie zapewni nam odpowiednią barierę ochronną.

SPF, PPD, IPD...
Chcesz kupić krem, ale widzisz na nim niezrozumiałe dla ciebie skróty. Co oznaczają?
  • SPF –faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Określa czas, który opóźnia wystąpienie oparzeń słonecznych. Jeśli np. na twojej skórze bez zastosowania kremu zaczerwienienie występuje po 20 minutach, to krem z filtrem SPF15 wydłuży ten czas o 15 razy dłużej
  • PPD/IPD – Wskaźniki te określają zdolność do ochrony przed promieniowaniem UVA. Krem z faktorem PPD7 oznacza, że do skóry wnika 7 razy mniej energii promieniowania.
photo/gazeta.pl


Powinnaś jednak pamiętać, że każda kąpiel zmywa kosmetyk i po wyjściu z wody powinnaś go nałożyć ponownie. Nawet jeśli tylko spacerujesz to po 2 godzinach od pierwszego nałożenia kremu zrób kolejną aplikację. Aby odpowiednio zatroszczyć się o naszą skórę powinniśmy codziennie stosować kremy ochronne. Najlepiej nałożyć kosmetyk 15-20 minut przed wyjściem z domu. Filtr powinien być dobrany w zależności od tego jak wrażliwa jest twoja skóra.

Jeżeli wybierasz się na wakacje do ciepłych krajów, zabierz ze sobą krem z większym filtrem, gdyż tam słońce działa mocniej. Tylko odpowiednia ochrona zapewni ci młody wygląd na długo.

Dorota Szeliga
Ilość wyświetleń: 3625

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+