Domowe SPA
26 sierpień 2014
Często ukradkiem przeklinasz los pod nosem i masz wrażenie, że innym wszystko przychodzi z łatwością, a sama musisz przedzierać się przez trudy codzienności. A przecież można inaczej! Od dawna wiadomo, że los sprzyja optymistom.
Czy można nauczyć się wprawiać w dobry nastrój? Nasze dobre samopoczucie jest uzależnione od stężenia dwóch hormonów szczęścia: endorfiny i serotoniny. Wystarczy więc zastosować kilka magicznych trików, by codziennie rano podnieść ich poziom we krwi i rozpocząć przyjemnie dzień.

1. Zacznij od mini-gimnastyki
Po wstaniu z łóżka mocno wyciągnij ciało i ręce do góry. Spróbuj sięgnąć sufitu rozłożonymi palcami i zrób kilka głębokich wdechów. Ta czynność ekspresowo dotleni mózg, a ten zacznie produkcję endorfin i serotoniny. Endorfiny wprawią cię w dobry nastrój i ukoją wszelki ból, a serotonina doda energii, rozluźni oraz pobudzi do działania.

2. Letni prysznic
Najszybciej działa zimna bryza ale ze względu na porę roku polecamy wersję łagodną: letni strumień. Pobudzi krążenie oraz mózg. Ciało od razu będzie w lepszej formie.

3. Odżywcze co nie co
Przed wyjściem, przegryź pełnoziarniste pieczywo, płatki z pełnego ziarna, lub orzechy. Idealna byłaby także owsianka. Węglowodany złożone dodają energii i podnoszą poziom cukru, poprawiając nastrój. Działają odżywczo na mózg. Na drugie śniadanie nie zapomnij o naturalnym antydepresancie np. bananie, a lunch wzbogać w chude mięso lub śledzika, by utrzymać koncentracje i dobry nastrój do popołudnia.

4. Pobaw się kolorami
Stymuluj mózg i nastrój kolorami. Zrezygnuj z czerni i szarości na korzyść czerwieni, pomarańczy oraz żółtego. Jaskrawe, wesołe kolory działają na nas bardzo pozytywnie.

5. Wrzuć pauzę
Naucz się wybranej metody relaksacji. Idealny jest trening autogenny: przy zamkniętych oczach, wizualizujemy miłe, bezpieczne dla nas miejsce. Po kolei staramy się rozluźnić mięśnie twarzy, głowy, szyi, kończąc na palcach u stóp. Codziennie praktykowany łagodzi napięcia i lęki, wprawiając w stan spokoju. Relaksacyjna muzyka wzmaga jego działanie.

photo/lifedaily.com

6. Ruch
Nie zapomnij o systematycznym wysiłku fizycznym. Pobudza ciało, odpręża, wyzwala dobroczynne hormony szczęścia. Ruch w towarzystwie kogoś miłego np. taniec wyzwala strumień radości.

Jest tysiące sposobów by pokonać chandrę i cieszyć się życiem. Zamiast marnować czas na narzekanie, skupmy się na zauważaniu drobnych radości. Wkrótce nasza szklanka życia wyda nam się do połowy pełna! A kysz pesymiźmie!

Sabina Słowińska
Ilość wyświetleń: 2934

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+