Odnowa biologiczna
21 luty 2014
Podstawową metodą leczenia raka piersi jest usunięcie tej części ciała zajętej nowotworem wraz z pachowymi węzłami. Często po mastektomii występuje obrzęk limfatyczny. Jakie są sposoby leczenia?
Jedną z metod leczenie obrzęków pooperacyjnych, mającą coraz więcej zwolenników, jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa (CDP). Jedną ze składowych CDP jest manualny drenaż limfatyczny (MDL).
Kolejną metodą jest przerywana kompresja pneumatyczna, która jest obecnie główną terapią stosowaną w celu redukcji obrzęków chłonnych. Ponieważ naczynia chłonne są wyjątkowo wrażliwe na działanie czynników mechanicznych, ucisk stosowany w tej metodzie powinien być bardzo delikatny i krótkotrwały.

W przypadku obrzęków chłonnych proponowane są elastyczne rękawy. Mankiety dostosowuje się do indywidualnych cech anatomicznych.
Pamiętaj! Rękawy mają swoją trwałość, najczęściej jest to 6 miesięcy (po tym czasie tracą swoją elastyczność).
Niektórzy lekarze zalecają używanie rękawów elastycznych tylko podczas ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza u osób bez obrzęku, lub w jego I stadium. Inni proponują noszenie ich 24 godziny na dobę. Najczęściej spotkać się można z zaleceniem noszenia mankietu w ciągu dnia.
W celu biernej redukcji obrzęku chłonnego zlecane są elewacja kończyny oraz techniki bandażowania. Stosowane są one 24 godziny na dobę i codziennie zmieniane.

Mimo wszystko aktywność
Inną składową CDP w obrzęku chłonnym są ćwiczenia lecznicze. Wpływają one na polepszenie funkcjonowania pompy mięśniowej, przez co redukują nagromadzenie chłonki. Większość form ćwiczeń fizycznych stymuluje przepływ chłonki w naczyniach chłonnych, wspomaga jej drenaż oraz poprawiają ruchomość obręczy barkowej. Zatem wprowadzenie ćwiczeń leczniczych po operacji raka piersi powinno nastąpić najszybciej, jak to możliwe. Ze względu na występowanie wzmożonego obrzęku powysiłkowego, ważny jest kontrolowany wysiłek fizyczny, umiarkowane tempo oraz wysokie unoszenie kończyny podczas ćwiczeń.
Jednak zbyt forsowna gimnastyka kończyny górnej może powodować pogorszenie obrzęku chłonnego, lub do niego doprowadzić.

Innym sposobem postępowania, które zostało zastosowane wśród pacjentek z obrzękiem, było wprowadzenie balneologii. Pacjentki uczestniczyły w programie usprawniania, między innymi korzystając z tzw. gorącego błota. W wyniku tak przeprowadzonego leczenia uzyskano poprawę jakości życia oraz zmniejszenie obrzęku chłonnego.

photo/tap.info.tn

Lecznicza taśma
Kinesiotaping niesie duże możliwości w terapii dolegliwości bólowych związanych z zabiegiem chirurgicznym i przyśpieszeniem procesów gojenia się rany pooperacyjnej oraz zmniejszenia towarzyszących obrzęków. Kinesiotaping stwarza nowe możliwości stosowania bezpiecznej terapii w przypadkach, gdzie dotychczas była ona niedozwolona, takich jak leczenie dolegliwości bólowych przy istniejących przeciwwskazaniach do fizykoterapii (choroba nowotworowa, świeża rana pooperacyjna, implanty elektroniczne i metalowe). Wykorzystanie kinesiotapingu w fizjoterapii wspiera procesy wydolnościowe i lecznicze organizmu.
photo/medsupports.com


Lekarze przedstawiają wiele metod postępowania przeciwobrzękowego o różnej skuteczności. Jednak wszyscy są zgodni, iż jedynie odpowiednie stosowanie poszczególnych metod powoduje redukcję bądź ustąpienie obrzęku chłonnego u 50-90% chorych.

Noemi Stanisławska, fizjoterapeutka, specjalistka odnowy biologicznej

ZOBACZ TAKŻE:

Okiem eksperta: Balneologia

Mastektomia - powikłania po operacji

Okiem eksperta: Drenaż limfatyczny
Ilość wyświetleń: 3177

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+