Zabiegi
31 styczeń 2013
Ponad 80% Polek pragnie poprawić wygląd swojej twarzy i ciała, a jedną z najczęstszych operacji plastycznych jest korekcja nosa. Prawidłowo wykonany zabieg chirurgiczny to jednak nie tylko poprawa wyglądu, ale również zachowanie wszystkich funkcji części ciała, która jest operowana. Dr n. med., specjalista otorynolaryngolog, Marcin Jadczak z warszawskiej kliniki Rclinic, opowiada o plastycznym i funkcjonalnym charakterze zabiegu korekcji nosa.
Polskie marzenia o zgrabnym nosie
Według badań TNS OBOP, Polki najchętniej poddałyby się zabiegom, poprawiającym wygląd i kondycję skóry, nosa oraz ust. 14% respondentek w wieku 18-29 lat chciałyby zmienić wygląd swojego nosa. Operacja plastyczna narządu węchu wielokrotnie jest postrzegana jako jeden z mniej inwazyjnych i poważnych zabiegów. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy on niezwykle ważnej części naszego ciała, dlatego tak istotne jest, aby zoperowany nos w 100% spełniał swoje funkcje – tłumaczy dr n. med. Marcin Jadczak, Rclinic.

Kiedy „estetyka” nie równa się „funkcjonalność”
Układ oddechowy to skomplikowana sieć połączonych narządów w ludzkim organizmie – korekcja nosa wpływa na stan zatok, jamy ustnej, gardła oraz uszu, oskrzeli i płuc. Bezpieczna i skuteczna operacja nosa opiera się na poprawie wyglądu przy jednoczesnym zachowaniu i często poprawie pełnej funkcjonalności początkowego odcinka dróg oddechowych. Źle przeprowadzony zabieg, mający na celu jedynie modelowanie nosa, może spowodować wiele efektów ubocznych, takich jak zaburzenia drożności nosa, a co za tym idzie doprowadzić do chrapania, bezdechów sennych, infekcji zatok i uszu, gardła. Dodatkowo nieprawidłowo zoperowany nos może pogorszyć stan zdrowia astmatyków i przyczynić się do powstania licznych chorób układu oddechowego. Aby uniknąć pooperacyjnych komplikacji, należy zgłosić się na konsultacje i zabieg do laryngologa, biegłego w chirurgii plastycznej bądź chirurga plastycznego, który specjalizuje się również w tej dziedzinie medycyny. Wybierając lekarza, musimy kierować się jego wieloletnim zawodowym doświadczeniem oraz zwracać szczególną uwagę na umiejętność przeprowadzania zabiegów estetycznych i funkcjonalnych – podkreśla dr n. med. Marcin Jadczak.

Metody operacji nosa
W chirurgii plastycznej stosuje się dwie metody korekcji nosa – wewnętrzną i zewnętrzną. Metoda zewnętrzna polega na wykonaniu nacięcia na słupku nosa, co umożliwia po odpreparowaniu i uniesieniu skóry nosa dokładną ocenę struktur chrzęstnych i kostnych i wykonanie operacji pod kontrolą wzroku. W wyniku operacji powstaje mało widoczna blizna, która staje się niewidoczna po około miesiącu po zabiegu. Wewnętrzna operacja jest przeprowadzana poprzez nozdrza, co umożliwia uniknięcie powstawania blizn. W Polsce najczęściej przeprowadza się korekcję nosa metodą wewnętrzną, natomiast na zachodzie, zwłaszcza w Ameryce, popularna jest operacja zewnętrzna. Dobór metody jest jednak w pełni uzależniony od stopnia trudności zabiegu i osobistych doświadczeń chirurga – wyjaśnia dr n. med. Marcin Jadczak. Zabieg korekcji nosa jest wykonywany zazwyczaj w narkozie lub sporadycznie znieczuleniu miejscowym. Okres rekonwalescencji jest krótki – trwa 1,5 tygodnia, natomiast między 7 a 10 dobą po zabiegu usuwane są szwy, gips, płytki stabilizujące przegrodę.

Chirurgia plastyczna w Rclinic
Od 8 lutego oferta nowej kliniki, założonej przez Roberta Chmielewskiego oraz Emila Chmielewskiego, zostanie poszerzona o zabieg korekcji nosa. Pacjenci trafią pod opiekę jednego z najlepszych specjalistów otorynolaryngologów – dr n. med. Marcina Jadczaka. Nowy lekarz w zespole Rclinic specjalizuje się w operacjach plastycznych nosa, medycynie estetycznej, chirurgii plastycznej głowy i szyi. Jeden z najważniejszych staży odbywał u boku prof. P. Palmy, prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych Głowy i Szyi, uznawanego za najlepszego specjalistę chirurgii nosa w Europie. Dr n. med. Marcin Jadczak w swojej zawodowej praktyce wykonał kilkaset operacji plastycznych nosa.
Ilość wyświetleń: 4237

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+