Ostempluj się!
21 listopad 2012
Nastała jesień, zbliża się zima, czyli okres, gdy nasze organizmy narażone są na wiele negatywnych czynników. Szybko robi się ciemno, w dzień jest mało słońca, jest zimno, wilgotno i ponuro. Spada koncentracja, jesteśmy senni i zmarznięci. Zamiast narzekać na brak energii wybierzmy się na masaż stemplami.
Co to jest masaż stemplami?

Masaż stemplami wywodzi się z Tajlandii, gdzie stosowany jest od ponad 400 lat. Wykonuje się go jest tzw. „stemplami”, czyli bawełnianymi ściereczkami wypełnionymi przeróżnymi kombinacjami dzikich ziół, przypraw korzennych, kwiatów i egzotycznych owoców. W zależności od obszaru masażu (ciało, twarz), stemple mają różne wielkości, różne są też składy mieszanek używanych do ich produkcji. W środku stempli można znaleźć składniki o działaniu typowo rozgrzewającym, relaksującym lub łagodzącym ból.

Na czym polega?

Stemple podgrzewane są w wodzie lub oleju do temperatury 60-70°C, co pomaga uwolnić zawarte w ziołach olejki eteryczne. Początkowo gorącymi stemplami wykonuje się szybkie, krótkie, urywane ruchy w odpowiednich miejscach na całym ciele. Zaczynając od stóp, przez łydki, pośladki i plecy, a kończąc na barkach – w przypadku masażu całego ciała. W miarę, jak stemple stają się coraz chłodniejsze wykonuje się powolniejsze, głębsze, a zarazem mocniejsze ruchy. Substancje aktywne zawarte w składnikach stempla uwalniają się i zostają wchłonięte przez rozgrzaną skórę.

Po co taki masaż?
 

fot. 123rf.com
 
Tajski masaż stemplami łączy w sobie dwie starożytne koncepcje leczniczą- energoterapię i ziołolecznictwo. W trakcie zabiegu pobudzone zostają punkty energetyczne organizmu, dzięki czemu mózg produkuje więcej endorfiny, zapewniając dobry nastrój i dając uczucie odprężenia. Masaż usuwa blokady przepływu energii, łagodzi stres i napięcia mięśni, poprawia sprawność ruchową. Pozytywnie oddziałuje na krążenie krwi i limfy, pobudza przemianę materii, wzmacnia układ odpornościowy. Uśmierza również ból, pobudza organizm do regeneracji i odbudowy komórkowej.

Ma również dobroczynny wpływ na skórę: pobudza jej mikrokrążenie, ujędrnia, wyrównuje koloryt i oczyszcza z toksyn. Skóra jest odpowiednio nawilżona, natłuszczona, masaż przywraca jej zdrowy wygląd.

Prócz masażu korzystnie na organizm działają substancje zapachowe zawarte w składnikach stempli. Masaż stemplami jest również zabiegiem z zakresu aromaterapii.

Dla kogo?

Masaż stemplami poleca się wszystkim, w każdym wieku, szczególnie zaś osobom zestresowanym, żyjącym w ciągłym biegu, przemęczonym, osobom z nadwagą i walczącym z cellulitem.
 

fot. energiepraxis-noester.at

Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zabiegu jest natomiast m.in.: ciąża, miesiączka, przeziębienie i stany podgorączkowe, choroby nerek, choroby nowotworowe, silna nadczynność tarczycy, depilacja ciała przeprowadzona w przeciągu ostatnich 48 godzin.

Gdzie i za ile?

Masaż stemplami wykonywany jest w ośrodkach masażu tajskiego, Spa czy Wellness&Spa. Jego ceny zależą od czasu trwania (od 60-120minut) i miejsca wykonywania wynoszą np. w Warszawie od 190 do nawet 350zł, w Poznaniu 80-160zł, w Gdańsku ok. 100-150zł.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 3002

Google+ Obserwuj w Google+