Kosmetyka ciała
27 sierpień 2014
Kobiecość to świadoma i właściwa dbałość o siebie. Także w zakresie higieny intymnej. Warto zrozumieć potrzeby własnego ciała i poznać zasady odpowiedniej pielęgnacji okolic intymnych.
Większość kobiet jest przekonana, że na odpowiednią pielęgnację intymną składa się codzienne używanie przeznaczonych do tego płynów oraz wkładek higienicznych. Zwykle jednak nie zastanawiamy się nad tym, co kryją w sobie wszystkie te specyfiki i jaki wywierają wpływ na zdrowie. Poznajmy właściwe nawyki higieny intymnej, a poczujemy się nie tylko zadbane i kobiece, ale przede wszystkim… zdrowe i bezpieczne.

Śluzówka jak w oku, pH jak jogurt
Naturalny odczyn pochwy jest mocno kwasowy – od 3,8 do 4,5 pH, podczas gdy pH skóry wynosi od 4-7. Obecne w pochwie pałeczki kwasu mlekowego zabezpieczają intymne części ciała przed patogennymi bakteriami i grzybami. Co ciekawe, pałeczki te są identyczne z mikroflorą występującą w… jogurcie. Wytwarzając kwas mlekowy i nadtlenek wodoru, działają dezynfekująco i chronią przed infekcjami. Waginę pokrywa błona śluzowa, tak samo wrażliwa jak w oczach, dlatego wymaga ona delikatnej pielęgnacji i ochrony przed s`bstancjami chemicznymi. Wszystkie te fakty czynią z pochwy najczystsze miejsce kobiecego ciała. Jama ustna wypada w tym porównaniu niezbyt korzystnie :)

Najpopularniejsze metody dbania o higienę intymną prowadzą do osłabienia śluzówki sromu i pochwy, nawracających infekcji i reakcji alergicznych błon śluzowych. Śluzówka pod wpływem kontaktu z substancjami chemicznymi reaguje bowiem przekrwieniem i rozpulchnieniem. Wskutek tego zaczynają w nią wnikać bakterie i grzyby. Mogą one prowadzić go upławów, pieczenia, bólu i nadwrażliwości podczas współżycia. Nieleczone i nawracające infekcje oraz podrażnienia śluzówki mogą prowadzić nawet do raka sromu. Dlatego warto zawczasu przeanalizować powszechnie popełniane błędy w pielęgnacji intymnej i wyeliminować je.

Oto główne błędy dotyczące pielęgnacji intymnej:

Mycie krocza mydłem
Mydło o pH wyższym niż 4,5 zmienia kwasowość błon śluzowych krocza z kwasowego na zasadowy. Stanowi on idealną pożywkę dla bakterii. Zawarte w mydłach substancje barwiące i zapachowe również negatywnie oddziałują na śluzówkę. Dlatego do mycia najlepiej wybierać hipoalergiczne preparaty o pH nieprzekraczającym 4,5, pozbawione sztucznych barwników i aromatów. Mydło w kostce o (pH 5,5), szare lub w płynie, które nie spełniają tych wymogów pozostaw do innych części ciała. Do osuszania używaj osobnego ręcznika.

Polecamy: 
Lirene, Łagodzący płyn do higieny intymnej - rumianek (300ml, cena: 12,9)
Vagisil Spray, Spray intymny eliminujący nieprzyjemny zapach (125ml/14,99zł)
Nivea, Intimo Natural, Kremowy płyn do higieny intymnej (250ml, około: 16zł)
Tołpa, Dermo Intima, Neutralny płyn do higieny intymnej (14,99zł)
photo/hipandhealthy.com

Obcisły ubiór
Bielizna z tworzyw sztucznych i obcisłych spodni ogranicza dostęp powietrza do krocza, przez co namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze. Pojawiające się ciepło, wilgoć i brak powietrza sprzyjają infekcjom grzybiczym. Radą jest jak najczęstsze zakładanie spódnic, zwłaszcza latem oraz unikanie spania w majtkach i ciasnej piżamie, które lepiej zastąpić koszulą nocną. Także zbyt obcisłe spodnie, a szczególnie noszenie pod nimi rajstop sprzyjają infekcjom grzybiczym.

Codzienne noszenie wkładek higienicznych
Produkowane masowo wkładki higieniczne często wywołują odparzenia i podrażnienia krocza i otaczającej go skóry. Należy więc zrezygnować z bielonych chlorem wkładek o perforowanej powierzchni oraz zawierających chemiczne pochłaniacze wilgoci, substancje zapachowe i barwniki. Jeśli to niemożliwe najlepiej ogranicz stosowanie wkładek do kilku dni w miesiącu.


Częste stosowanie tamponów
Większość ginekologów podkreśla, że systematyczne stosowanie tamponów utrudnia odpływ krwi z pochwy, ułatwia natomiast wnikanie zawartych w nich substancji chemicznych do śluzówki. Najłagodniejszym następstwem stosowania tamponów są suchość, otarcia i pęknięcia śluzówki pochwy. W wyjątkowych przypadkach może dojść do wystąpienia zespołu szoku toksycznego, czyli zapalenia splotów żylnych miednicy małej, zagrażającemu zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego postaraj się stosować tampony w wyjątkowych sytuacjach: na basenie, plaży czy podczas ważnej imprezy, która wymaga założenia obcisłej sukienki. Dla zdrowia jednak stosuj podpaski. Rozważ też stosowanie podpasek wielorazowych.

photo/point.fm


Oto kilka dodatkowych porad, które pomogą Ci zachować właściwą higienę intymną:
  • Ogranicz kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Nie tylko niszczą one naturalną odporność, zwiększając ryzyko infekcji, ale mogą nawet prowadzić do raka pochwy.
  • Wybieraj tylko w 100% naturalne podpaski, wkładki oraz tampony pozbawione tworzyw sztucznych, nasączonych poliabsorbentami.
  • Unikaj prezerwatyw lateksowych oraz nasączonych środkami zapachowymi i plemnikobójczymi. Zastanów się także nad inną metodą antykoncepcji.
  • Doskonałym środkiem do przemywania miejsc intymnych jest zakwaszona woda, np. jej 3%-owy roztwór z octem, kwasem mlekowym lub sokiem z cytryny. Wystarczy dodać sok z połowy cytryny do 2 litrów wody.
  • Raz w miesiącu poświęć kilka minut na irygację pochwy kefirem. Potrzebny do tego celu irygator znajdziesz w każdej aptece. Jeśli miewasz częste infekcje wykonuj je częściej, np. raz na tydzień.
Tekst: A.T., pochodzi ze strony: www.beautybook.pl
Ilość wyświetleń: 2755

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+