Baby SPA
28 luty 2013
Od chwili narodzin delikatna skóra twojego maleństwa wymaga szczególnej troski. Dlatego każdy rytuał pielęgnacyjny powinien mieć na celu nawilżenie wrażliwej skóry dziecka. Jednak najważniejsze jest to, aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry.
Mniej znaczy więcej
W pierwszych miesiącach życia układ odpornościowy maluszka nadal się rozwija, dlatego jego skóra nie stanowi pełnej bariery ochronnej – jest wrażliwa i podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W związku z tym stosuj tylko niewielką ilość kosmetyków, które nie zawierają mydła, alkoholu i barwników oraz posiadają pH neutralne dla skóry dziecka.

Unikaj także częstych kąpieli, ponieważ woda zakłóca, słabą w tym okresie, aktywność gruczołów łojowych i potowych skóry dziecka. Ponadto zbyt częste kąpiele zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, dlatego w pierwszym miesiącu życia kąp dziecko 2-3 razy w tygodniu.

Pieluszkowe zapalenie skóry
Niektóre noworodki zmagają się z pieluszkowym zapaleniem skóry, które najczęściej jest spowodowane brakiem odpowiedniej higieny intymnej dziecka. Rumieniowate zmiany i odparzenia mogą pojawić się także wtedy, gdy skóra dziecka nie jest właściwie osuszona po kąpieli. Pieluszkowe zapalenie skóry powodują także bakterie lub drożdże. Na działanie tych ostatnich szczególnie narażone są dzieci przyjmujące leki, ponieważ sprzyjają one rozmnażaniu się grzybów.

photo/lolodesigns.blogspot.com

Jak dbać o skórę niemowlęcia?
1. Sprawdzaj pieluszkę swojego dziecka jak najczęściej;
2. Zmieniaj pieluszkę natychmiast, gdy zauważysz, że jest mokra lub zabrudzona;
3. Zawsze oczyszczaj pupę maluszka łagodnym i bezzapachowym środkiem do pielęgnacji skóry;
4. Staraj się używać miękkich, bawełnianych ściereczek, a nie nawilżanych chusteczek. Perfumy i alkohol zawarte w wielu chusteczkach mogą dodatkowo podrażniać i wysuszać skórę dziecka;
5. Zawsze miej pod ręką delikatny krem przeciw odparzeniom, który złagodzi powstałe zaczerwienienia i ochroni przed infekcjami;
6. Po kąpieli nie wycieraj do końca skóry dziecka, tylko pozwól, aby sama wyschła. Dopiero, gdy będziesz miała pewność, że skóra dziecka jest całkowicie sucha, możesz założyć pieluszkę;
7. Ogranicz używanie talku dla niemowląt, ponieważ jego nadmierne wdychanie może spowodować problemy z drogami oddechowymi dziecka.

Monika Majewska
Ilość wyświetleń: 2738

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+