Baby SPA
14 maj 2013
Młodzi rodzice często zastanawiają się, czy zabrać niemowlaka w podróż. Jeżeli dziecko nie jest chore, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – tym bardziej, że zmiana otoczenia wpłynie pozytywnie zarówno na samego malucha, jak i na jego rodziców.
Wiek
Ze względu na dobro dziecka i matki, najlepiej jest wstrzymać się z podróżą do 3 miesięcy po porodzie. Najlepszym momentem na pierwszą dłuższą samochodową wyprawę niemowlaka jest okres między 3 a 7 miesiącem życia. Wtedy to maluch największą część podróży zwykle przesypia, co pozwala młodej rodzinie spokojnie dotrzeć do celu wyprawy. W tym czasie niemowlaka skutecznie kołyszą do snu szum silnika i ruch samochodu. Aby upewnić się czy dziecko dobrze zniesie podróż, warto dzień wcześniej udać się na przejażdżkę po okolicy.

Kiedy jechać
Najlepszym momentem aby ruszyć w drogę jest ten przed długą drzemką niemowlaka. Im młodsze dziecko, tym dłużej będzie spało. W czasie letnich upałów zaleca się podróż we wczesnych godzinach rannych lub wieczorem. Zimą starajmy się dojechać do celu przed zapadnięciem zmroku.

Co przygotować
Przed długą podróżą warto udać się z niemowlakiem do pediatry, aby upewnić się, że jego stan zdrowia na to pozwala. Musimy również pamiętać o zabraniu ze sobą kilu ważnych dokumentów: książeczki zdrowia malucha, rodzinnej legitymacji ubezpieczeniowej oraz paszportu (kiedy planujemy wyjazd zagranicę). Dobrze jest też zapisać sobie w komórce numer telefonu do lekarza dziecka.

Tuż przed drogą wietrzymy samochód, zakładamy osłonki przeciwsłoneczne (przynajmniej na szybę od strony dziecka), blokujemy tylne zamki i ustawiamy klimatyzację tak, aby w lecie różnica temperatur na zewnątrz i w środku auta nie przekraczała 4 stopni. Zimą nagrzewamy samochód. Pamiętajmy też, żeby fotelik niemowlaka ustawić tyłem do kierunku jazdy.
Jako bagaż podręczny zabieramy:
• Pieluchy jednorazowe
• Nawilżane chusteczki
• Przybory do przewijania
• Przegotowaną wodę w butelce
• Ubranko na zmianę
• Smoczki
• Małą apteczkę z kilkoma lekarstwami dla niemowlaków

photo/bornangels.com

W drodze
Pamiętajmy o postojach, najlepiej co 2h. Wtedy karmimy dziecko, przewijamy, przebieramy i możemy też udać się na krótki spacer. Jadąc, wybierajmy trasę przez teren niezabudowany, np. przez las.
Szerokiej drogi!

Monika Adamus
Ilość wyświetleń: 3124

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+