Family SPA
3 wrzesień 2013
Pamiętasz te magiczne chwile codziennie wieczorem, kiedy jedno z rodziców czytało ci, bądź opowiadało bajki na dobranoc? Jeśli tak, doskonale wiesz, jakie to ważne i przyjemne. Jeśli nie doświadczyłaś takich chwil, dowiedz się ile znaczą dla dziecka i wprowadź je w życie.
Budowanie relacji
Codzienny rytuał czytania przed snem zacieśni więzi pomiędzy tobą a twoim dzieckiem. Postaraj się, aby te chwile były przeznaczone tylko i wyłącznie dla was. Zamknij drzwi, przygaś światło, przykryj dziecko kołdrą i usiądź obok niego. To czas wyciszenia także dla ciebie, dlatego przycisz głos i odpocznij po całym dniu. Bliskość fizyczna i bycie tylko ze sobą znacząco wpłynie na wasze relacje. Dziecko poczuje się ważne i zadbane, kiedy całą uwagę skupisz tylko na nim.

Magiczne historie
Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią dla swojego dziecka literaturę. Dziewczynka kochająca księżniczki, lalki i wróżki nie będzie zadowolona, kiedy zaczniesz czytać jej o przygodach w dżungli. Tak samo chłopcu nie do końca spodobają się opowieści o Barbi. Sięgnij po książki, które sama w dzieciństwie poznałaś autorstwa Andersena, Braci Grimm, czy z serii: „Poczytaj mi mamo”. Pamiętaj jednak o tym, że niektóre z tych opowieści zawierają dość drastyczne sceny. Przeczytaj te bajki najpierw sama i zdecyduj się, które fragmenty ominąć albo zmienić na bardziej łagodne. Jeśli twoje dziecko interesuje się już dość mocno jednym tematem, np. dinozaurami, samolotami czy zwierzętami – warto budować tę pasję w każdej możliwej sytuacji. Na rynku dostępne są książeczki dla dzieci chyba na każdy temat, wystarczy tylko dobrze poszukać. Możesz też wziąć ze sobą swoją pociechę, aby sama wybrała, o czym chce słuchać wieczorami. Dzięki temu poczuje się jeszcze bardziej ważna i „dorosła”.

photo/targiksiazki.net


Korzyści dla malucha
Codzienne czytanie znacząco wpłynie na rozwój wyobraźni twojego dziecka. Poszerzy jego horyzonty. W zależności od literatury, którą wybierzesz- nauczy się czym jest dobro, wiara, męstwo, przyjaźń, smutek, zazdrość. Pokażesz mu, jakim człowiekiem należy być, co jest ważne w życiu, że dobro zawsze wraca. Te lekcje maluch zapamięta naprawdę na bardzo długo.

Korzyści z codziennego czytania jest niezliczona ilość. Musisz tylko znaleźć czas dla swojego dziecka. A z tym chyba może być największy problem, prawda?

Agata Geneja
Ilość wyświetleń: 3126

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+