Mama SPA
19 luty 2013
Ciąża to nie choroba, dlatego nie musisz rezygnować z dotychczasowego trybu życia, w tym także z podróżowania. I chociaż podróże w okresie całej ciąży są bezpieczne, lepiej, abyś przed wymarzonymi wojażami przygotowała odpowiedni plan, dzięki któremu unikniesz niemiłych niespodzianek.
Zabookuj wizytę u lekarza
Zanim zarezerwujesz bilety na samolot, umów się na wizytę z lekarzem prowadzącym twoją ciążę. Dowiesz się od niego, czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania do podróżowania w twoim stanie.

Poproś o skierowanie na badania, m.in. USG i morfologię krwi, które potwierdzą czy ty i twoje maleństwo jesteście zdrowi. Wyniki tych badań to także ważny element dokumentacji medycznej, która jest niezbędna w czasie podróży. Powinnaś także pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia, które w obcym kraju obejmuje kompleksową opiekę medyczną.

Jeśli jesteś w ostatnim miesiącu ciąży, poproś lekarza o pisemne pozwolenie na podróż samolotem. Niektóre linie lotnicze wymagają go od kobiet będących w 28. tygodniu ciąży. Większość linii lotniczych nie wpuszcza na pokład samolotu kobiet będących w 9. miesiącu ciąży. Tylko niektóre robią wyjątek, pod warunkiem przedstawienia pozwolenia od lekarza i wypełnienia odpowiedniego formularza.

Torba podróżna przyszłej mamy
Zgoda lekarza, zabookowane bilety i wykupione ubezpieczenie oznaczają, że możesz zacząć się pakować. W pierwszej kolejności włóż do torby podróżnej wszystkie potrzebne lekarstwa.

Sprawdź, czy zapakowałaś wystarczający zapas leków na receptę. Pamiętaj, aby receptę trzymać razem z lekami. Będziesz musiała ją okazać w trakcie kontroli na lotnisku.

Pamiętaj, że wszelkie pojemniki znajdujące się w twoim bagażu podręcznym nie powinny zawierać więcej niż 100 ml płynu. Do „płynów” zalicza się m.in.: kulkę pod pachy, krem do rąk, mleczko do demakijażu, a nawet tusz do rzęs. Kobiety w ciąży nie mogą dźwigać, w związku z tym nie będziesz miała problemu z zapakowaniem małej, podręcznej torebki.
photo/halobackwaters.com

Podróżowanie po kraju
Podróżując po kraju powinnaś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W samochodzie zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i upewnij się, że poduszki powietrzne są włączone. Staraj się także ograniczyć ilość czasu spędzonego w pozycji siedzącej. Warto co godzinę robić postój, by wysiąść z samochodu na kilkuminutowy spacer. W ten sposób zachowasz odpowiednią cyrkulację krwi i zapobiegniesz powstawaniu zakrzepicy.

Monika Majewska
Ilość wyświetleń: 2983

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+