Proteinowa dieta Ducana
22 listopad 2013
Znany francuski lekarz i dietetyk Pierre Dukan, doszedł pewnego razu do wniosku, że doskonałe efekty w odchudzaniu można uzyskać poprzez spożywanie protein, przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Poznaj tajniki niezwykłej diety, która zrobiła furorę na całym świecie.
Dieta zaproponowana przez Dukana jest niekonwencjonalną metodą, dającą niezwykłe efekty. Przede wszystkim nie prowadzi do niepożądanego efektu jo-jo. Jest to jednocześnie dieta pełna wyrzeczeń. Tylko konsekwentne przestrzeganie jej surowych zasad pozwoli na osiągnięcie spodziewanych rezultatów.

Odchudzanie w 4 fazach
Osiągnięcie jakichkolwiek efektów wymaga od nas zastosowania się do 4 etapów, którym podlega ta specyficzna kuracja odchudzająca. Pierwsza faza, bez wątpienia najcięższa, jest nazywana „fazą uderzeniową”. W tym czasie, trwającym średnio od 5 do 10 dni, dozwolone jest spożywanie wyłącznie samych produktów białkowych, o bardzo niskiej zawartości tłuszczów i węglowodanów.

Etap drugi, zwany „fazą równowagi” polega na uzupełnianiu naszej diety co drugi dzień warzywami. W tym etapie powinniśmy dojść do zakładanej wagi ciała, dlatego jego długość jest zależna od czasu, w którym osiągniemy pożądany efekt.

Trzeci etap, zwany „fazą utrwalenia” , ma przeciwdziałać powrotowi wagi sprzed diety, czyli efektowi jo-jo. W tym czasie nasz jadłospis jest wzbogacany o owoce, pełnoziarniste pieczywo oraz produkty zawierające skrobię. Białko dalej powinno stanowić jednak podstawę diety. Długość tej fazy można ustalić na podstawie prostego przelicznika, zgodnie z którym na każde 10 dni przypada 1 zrzucony kilogram. Tym samym mnożymy ilość kilogramów, które straciliśmy w fazach poprzednich przez 10.

Czwarty, ostatni etap, nazywany jest „fazą stabilizacji” lub „białkowymi czwartkami”. W tym czasie możemy powrócić do spożywania produktów sprzed diety, z wyjątkiem jednego, wybranego dnia tygodnia, w którym spożywamy jedynie produkty białkowe. Tę prostą zasadę powinniśmy stosować konsekwentnie do końca życia. W celu uniknięcia powrotu do starych nawyków, zaleca się również niesłodzenia kawy i herbaty, oraz ograniczenie spożycia słodyczy.

photo/healtylifestyleart.com


Dieta Dukana, mimo iż bardzo surowa, jest obecnie jedną z najbardziej skutecznych kuracji odchudzających, której zaufało wielu ludzi na całym świecie, uzyskując niewiarygodne rezultaty. Niestety spożywanie samych protein nie jest odpowiednie dla osób z przewlekłymi schorzeniami. Pamiętaj zatem, żeby przed przystąpieniem do diety Dukana skonsultować swoją decyzję z dietetykiem.

Adam Gaafar
Ilość wyświetleń: 2261


Google+ Obserwuj w Google+