Przyśpiesz swój metabolizm
26 październik 2013
“Jem ile chcę i nie tyję”…to nie żart oczywiście. Na pewno w gronie swoich znajomych masz taką osobę, która je dużo, nie odmawia sobie niczego, a pozostaje szczupła. Nie musi być to efektem katorżniczych ćwiczeń, a dobrego metabolizmu.
Metabolizm, zwany przemianą materii to wszystkie zmiany biochemiczne i energetyczne zachodzące w twoim organizmie. Tempo metabolizmu zależy od wielu czynników, najbardziej zauważa się jego zmiany z wiekiem. Około 30 roku życia, przemiana materii nie jest już tak „szybka”, jak dziesięć lat wcześniej.

Istnieje wiele czynników, które mogą obniżyć, jak i podwyższyć twój metabolizm.

Szybkość przemiany materii zmniejsza:
  • pozycja siedząca – im mniej się ruszasz, tym mniej kalorii potrzebuje twój organizm, przez co tymczasowo spowalnia się metabolizm,
  • dieta – drastyczne ograniczanie kalorii powoduje, iż spowolnione zostają zachodzące w organizmie procesy np. spalania tłuszczy, tak jakby przygotowywał się on na okres głodu. Dlatego często podczas diety można nie zauważyć spadku wagi. By przechytrzyć naturę obniżaj spożywaną dziennie dawkę kalorii o 250-300 kcal.
  • starzenie się organizmu – naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie stwierdzili, że co każde 15 lat naszego życia metabolizm obniża się nam o 1%. Każdego roku powinniśmy, więc zmniejszać dzienną ilość spożywanych kalorii o ok.10 kcal, by utrzymać stałą wagę. 

Przyśpieszacze przemiany materii:
  • białko – białka budują mięśnie, im lepsza będzie twoja masa mięśniowa, tym szybsza będzie przemiana materii.
  • właściwa ilość posiłków – podczas jedzenia twój metabolizm dostaje informację, iż musi zacząć pracować tj. spalać kalorie. Dlatego dietetycy radzą jeść 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia niż np. dwa duże.
  • aktywność fizyczna – w trakcie wykonywania ćwiczeń twoje tętno przyspiesza, metabolizm wzrasta tak, że kalorie mogą być spalane nawet po godzinie od ich zakończenia, gdy już dawno odpoczywasz. Regularne treningi mogą przyspieszyć przemianę materii na tyle by zniwelować jej spadek spowodowany rygorystyczną dietą.
photo/askmen.com


Natury się nie oszuka, szczególnie, jeśli twoja przemiana materii nie jest szybka i masz problemy z utrzymaniem stałej wagi, ale sprytnymi sposobami można spowodować by działała ona na twoją korzyść.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 2532

Google+ Obserwuj w Google+