Fitness
12 listopad 2013
Odpoczynek jest równie przyjemną częścią treningu jak same ćwiczenia. Jak przyspieszyć regenerację organizmu i uczynić ją mniej uciążliwą?
Każda osoba trenująca wyczynowo bądź rekreacyjnie powinna pamiętać, że drogą do osiągnięcia celu jest ciężki trening oraz właściwa regeneracja. Patrząc z fizjologicznego punktu widzenia przed twoim organizmem stają trzy problemy do rozwiązania: nagromadzenie "odpadów" w mięśniach, brak substancji odżywczych i odwodnienie organizmu oraz zniszczenia tkanki mięśniowej, których odbudowanie zabiera pewien czas. Oto kilka punktów, których przestrzeganie pomoże twojemu organizmowi lepiej się zregenerować.

Schładzanie (ang. cooling down)
Ostatnie 5-10 minut treningu powinno być dużo wolniejsze i mniej wymagające od naszego orgnizmu. Umożliwia to lepsze odprowadzenie produktów przemian metabolicznych z mięśni oraz zmniejsza sztywność mięśniową.

Uzupełnianie wody i minerałów
Utrata płynów ma ogromny wpływ na wydajność i należy ją uzupełniać jak najszybciej. Woda zwiększa objętość krwi przyspieszając transport substancji odżywczych do pracujących mięśni i usuwanie z nich odpadów. Jest to ważne zwłaszcza w trakcie i bezpośrednio po wysiłku, kiedy twoje ciało jest mocno odwodnione.

Właściwa dieta
Zróżnicowana i bogata w mało przetworzone świeże produkty dieta jest dla twojego organizmu źródłem paliwa. Uzupełnianie zasobów energetycznych po treningu ma kluczowe znaczenie dla regeneracji mięśni i naprawy mikrourazów powstałych po treningu. W ciągu 60 minut od zakończenia ćwiczeń należy zjeść posiłek składający się z wysokiej jakości protein i węglowodanów.

Odpoczynek
Organizm posiada ogromne możliwości regeneracji i nie należy mu w tym przeszkadzać. Czasem brak jakiejkolwiek aktywości jest najlepszym rozwiązaniem.

Aktywny odpoczynek
Lekki wysiłek następujący po ciężkich treningach w teorii ma służyć lepszemu przepływowi substratów energetycznych oraz lepszej regeneracji mięśni.

Duża ilość snu
W trakcie snu zachodzi najwięcej procesów regeneracyjnych. Ważny jest dobry sen w nocy, ale krótkie drzemki po treningu też pomagają się regenerować.

Unikanie przetrenowania
Przemyślany plan treningowy, zakładający odpowiedni czas przerwy miedzy treningami, odpowiednią intensywność treningów oraz odpowiedni kalendarz zawodów, to najlepszy sposób aby uniknąć przetrenowania.

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 2706

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+