Odnowa biologiczna
30 październik 2013
Zdrowotne działania pomieszczeń o wysokiej temperaturze i odpowiedniej wilgotności powietrza znane są od wieków. Już starożytni Rzymianie chętnie korzystali z ich dobrodziejstwa. Wizyta w saunie poprawi twoje krążenie i oczyści skórę.
W wypadku saun sprawdza się doskonale stwierdzenie, że stare i sprawdzone od dawna rozwiązania są najlepsze. Rzymskie łaźnie parowe były ważnym elementem publicznych term. Do dziś wśród rodzajów saun występują i te , oparte na starożytnym rozwiązaniu. W parowych łaźniach rzymskich panuje temperatura rzędu 45-65 °C i wilgotność powietrza na poziomie 40 – 65 %. Oprócz nich wymienić można sauny suche ( temp. 90 – 120 °C; wilgotność 10-15%), sauny i łaźnie mokre ( temp. 70 – 90 °C; wilgotność 20-100%) oraz nowoczesne sauny na podczerwień.

Działanie i właściwości
W ciągu zaledwie kilku minut pobytu w saunie temperatura naszej skóry wzrasta średnio do 40 °C. Wraz z obfitym potem nasze ciało opuszczają szkodliwe toksyny. Częste wizyty w saunie ujędrniają naszą skórę, będąc tym samym złotym środkiem na cellulit. Ponadto przebywanie w kabinach z ekstremalnie wysokimi temperaturami wzmacnia nasz układ odpornościowy oraz przyspiesza krążenie krwi. Warto pamiętać, że po wizycie w saunie należy wziąć kilkuminutową kąpiel w chłodnej wodzie.

photo/klafs.com


Wciąż popularne sauny są chyba dowodem na to, że nawet w czasach ogromnego postępu technologicznego jest jeszcze miejsce na prostotę, która zaspokaja od wieków potrzeby człowieka związane z relaksem, wyciszeniem i oczyszczeniem. Wszak oczyszczenie ciała jest równie ważne co i duszy.

Adam Gaafar
Ilość wyświetleń: 3177

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+