Domowe SPA
28 luty 2015
Zdarza Ci się patrzeć z zazdrością na koleżanki, które pracują, wychowują dzieci, są smukłe i zadbane, gotują dla mężów i znajdują jeszcze chwilę na fitness czy spotkania ze znajomymi? Skąd one biorą na to wszystko siłę i czas? To nie jest żadna super moc. One po prostu są dobrze zorganizowane.
W dzisiejszych czasach kobiety mają dużo na głowie. To już nie tylko gotowanie, zajmowanie się domem i wychowanie dzieci. Pracujemy, spędzamy czas ze znajomymi, chodzimy do kina czy teatru. Do tego powinnyśmy zawsze pięknie wyglądać - zgrabne, umalowane, wypoczęte i uśmiechnięte. Jednak nie jest to takie łatwe, gdy doba ma tylko 24 godziny. Dlatego powinnyśmy planować. Dobrze zorganizowani ludzie mają czas na wszystko i o niczym nie zapominają. Naukowcy udowodnili, że poświęcając zaledwie 7 minut dziennie na zaplanowania swojego dnia pracy - spisanie bieżących obowiązków, ustalenie priorytetów itp. - możemy zaoszczędzić nawet do 1 godziny dziennie. Skoro ta metoda sprawdza się w pracy, czemu nie zacząć jej stosować również w czasie wolnym? Warto poświęcić codziennie rano te kilka minut na zaplanowanie nadchodzącego dnia, aby później cieszyć się większą ilością wolnego.

Planowanie jest podstawą. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Po kolei. W poniedziałek rano usiądź z kartką przy biurku i zaplanuj cały tydzień, każdy dzień po kolei. Spisz, co masz do zrobienia. Zaznacz priorytety. Pamiętaj o ramach czasowych – planując bierz pod uwagę, co ile czasu Ci zajmie. Następnie zastanów się nad kolejnością, w jakiej najlepiej mogłabyś te czynności wykonać. Może niektóre z nich uda ci się połączyć i w ten sposób zyskasz na czasie? Codziennie wykreślaj z listy czynności, które już udało Ci się wykonać. Jak będziesz miała wszystko spisane na kartce, o niczym nie zapomnisz.

photo/catholicline.com


Możesz też skorzystać z poniższej listy sprytnych pomysłów, jak działać efektywniej i oszczędzać czas.

1. Gotowanie i dieta
Gotowanie zajmuje dużo czasu i nie zawsze masz na nie ochotę po całym dniu spędzonym w biurze. Jednak jest to dużo zdrowsze i tańsze wyjście, niż kupowanie gotowego jedzenia. Dlatego w kuchni trzeba umieć zachować zdrowy rozsądek. Planuj posiłki, najlepiej na cały tydzień. Wypisz na kartce, co chciałabyś zjadać przez najbliższe dni, spisz potrzebne produkty, które kupisz jadąc do sklepu. Pojedź raz w tygodniu na duże zakupy spożywcze – mając wszystko spisane i zaplanowane, będziesz dokładnie wiedziała, co trzeba kupić – unikniesz codziennego biegania do osiedlowego sklepiku. Gotuj więcej na zapas, na przykład cały gar zupy, którym będziesz mogła raczyć rodzinę przez 2 kolejne dni. Przygotowanie podwójnej porcji wcale nie zajmie Ci więcej czasu, a wręcz go oszczędzi. Pamiętaj też o zamrażarce. Możesz zamrozić praktycznie wszystko: własnoręcznie przygotowane ciasto na pizzę, sos do spaghetti, zupę czy pierogi. Więc następnym razem podczas szykowania obiadu przygotuj podwójną porcję i część po prostu zamroź.

2. Sport
Wszystkie wiemy, jak jest on potrzebny, ale prawie nigdy nie mamy na niego czasu. A przecież tak łatwo można wygospodarować te pół godziny dziennie. Wystarczy ćwiczyć przed telewizorem. Za nic nie przegapisz swojego ukochanego serialu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żebyś w tym czasie robiła przysiady, kręciła hula-hop lub się rozciągała zamiast zalegiwać przez na kanapie. Przy fajnym programie czas szybko zleci, a ćwiczenia będą ci się kojarzyć z czymś przyjemnym. Jesteś młoda mamą? Warto zainwestować w sportowy wózek dla twojego maluszka. W sklepach znajdziesz różnorodne modele, z którymi możesz biegać lub jeździć na rowerze czy rolkach, zamiast tylko spacerować.

3. Manicure
Każda kobieta lubi mieć piękne dłonie i paznokcie. Jednak nie zawsze masz czas i pieniądze na wizytę u manikiurzystki. A jeśli malujesz paznokcie sama w domu, często brakuje ci cierpliwość, dotkniesz się do czegoś i już manicure zepsuty. Znasz to? Dlatego warto zainwestować w lampę i lakiery do manicuru hybrydowego. Możesz je kupić przez Internet i stosować samodzielnie w domu. Taki manicure, nie dość, że robi się stosunkowo szybko, to dodatkowo schnie on w lampie - w ten sposób unikniesz odciśniętego i rozmazanego lakieru. Kolejną zaletą jest jego trwałość. Lakier hybrydowy utrzymuje się na paznokciach do dwóch tygodni. To czysta oszczędność czasu.

4. Włosy
Suchy szampon do włosów to ‘must have’ każdej zabieganej kobiety. Umycie i wysuszenie włosów zajmuje trochę czasu, którego często ci brakuje. Jeśli musisz szybko wyjść z domu, a włosy są "wczorajsze", wcale nie musisz wiązać ich w kucyk. Wystarczy użyć suchego szamponu, żeby w 2 minuty odświeżyć fryzurę.

photo/provenhair.com

5. Dwa w jednym
Warto łączyć czynności. Nie siedź bezczynnie 10 minut z odżywką na włosach lub maseczką na twarzy. Możesz w tym czasie np. ogolić nogi lub zrobić pedicure. Jeśli musisz zadzwonić w kilka miejsc, nie czekaj z tym, aż wrócisz z biura do domu, tylko zrób to stojąc samochodem w korku (oczywiście używając zestawu głośnomówiącego). Zapisz się z przyjaciółką na siłownię, albo zamiast na kawę pójdźcie na rower. W ten sposób jednocześnie będziecie plotkować i ćwiczyć.

Natalia Zwolińska
Ilość wyświetleń: 2472

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+