Szampony a typy włosów
29 lipiec 2013
Oczywistym jest, że szampon ma przede wszystkim myć, czyli usuwać z włosów i skóry głowy zanieczyszczenia. Podstawową zasadą znaną w świecie fryzjerskim jest hasło: szampon dla skóry głowy, odżywka dla włosów.
Trzy typy
Wydawałoby się, że wybór szamponu do włosów jest prosty, producenci podzielili typy włosów na tłuste, suche i normalne, a następnie tak samo pogrupowali szampony. Dzisiaj na półce w drogerii znajdziemy kosmetyki do włosów suchych i jednocześnie zniszczonych albo matowych, tłustych a przy okazji mało puszystych – ale uwaga, tylko dla wrażliwej skóry głowy. Jak dobrać właściwy szampon dla siebie?

Czas odrzucić stary standardowy podział szamponów ze względu na rodzaj włosów. Kierując się wskazówkami profesjonalistów to odżywki i maski stosowane po umyciu mają za zadanie dbać o ich kondycję. Ale nawet, jeśli nie oczekujemy, że szampon rozwiąże wszystkie nasze problemy z matowymi czy łamliwymi włosami warto wybrać go mądrze, szczególnie dlatego, że będzie wspomagał i uzupełniał działanie innych produktów do pielęgnacji.

Mieszaj producentów
Zasady „używaj szamponu i maski tej samej linii” nie należy trzymać się zbyt kurczowo. Zachowanie jej sprawdza się, gdy szampon i odżywka stanowią kurację na konkretny problem (np. dłuższe utrzymanie koloru po farbowaniu). Zwykle wtedy ten pierwszy ma za zadanie wstępnie przygotować włosy do zabiegu. Jednak wbrew wytycznym producentów mieszanie serii i komponowanie własnych zestawów kosmetyków pielęgnujących włosy, może okazać się kluczowe dla ich piękna i kondycji. Przy wyborze szamponu powinniśmy kierować się przede wszystkim stanem naszej skóry głowy. Ważne jest, aby nie przyzwyczajać się zbytnio do „typu” swoich włosów, ale kosmetyki dobierać zawsze według ich aktualnych potrzeb.

photo/glamour.com

Zapamiętaj!
Niezależnie od typu włosów i szamponu, zawsze warto pamiętać o sposobie mycia. Włosy nie znoszą gorącej wody – długie czy krótkie, suche czy wrażliwe będą wdzięczne za letni lub chłodny prysznic, który zamykając łuski włosowe doda im blasku. Zbyt wysoka temperatura powoduje przetłuszczanie się włosów i zmniejsza ich połysk. Najpierw dokładnie wymyj skórę głowy, masując ją kolistymi ruchami- taki masaż skory głowy poprawia krążenie i wzmacnia cebulki włosów.

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 2577


Google+ Obserwuj w Google+