Kosmetykopedia
18 grudzień 2012
Pisaliśmy już o zielonej herbacie, teraz nadszedł czas na białą. Mało osób wie, że oprócz korzystnych dla organizmu właściwości, biała herbata ma również dobroczynny wpływ na skórę. Wykorzystują to producenci kosmetyków, coraz częściej dodając ekstrakt z białej herbaty do swoich produktów. Sprawdźcie, co kryje w sobie ta rzadko spotykana odmiana herbaty.
Biała, czyli jaka?

Białą herbatę odkryto w Chinach około X wieku. Początkowo uznawana była za tak wykwintny napój, dlatego pozwalano ją pić wyłącznie rodzinie cesarskiej. Gdy stała się ogólnodostępna okazało się, że nie jest tak popularna jak inne rodzaje herbat.

Dopiero w XIX wieku zaczęto ją produkować na większą skalę, chociaż w porównaniu z innymi herbatami, nadal było jej niewiele. Wszystko przez skomplikowany proces produkcji, który do tej pory odbywa się według starej, chińskiej, receptury. Biała herbata powstaje z liści tych samych krzewów, co pozostałe rodzaje herbat (zielona, czerwona lub czarna). Różnica tkwi w tym, że listki, wykorzystywane przy jej produkcji, są chronione przed promieniami słońca, dzięki czemu nie wykształca się w nich chlorofil, czyli barwnik odpowiedzialny za kolor zielony. Do produkcji tej herbaty wykorzystuje się wyłącznie młode, nierozwinięte pączki liści, którego zebraniu są poddawane tylko procesowi suszenia.

Ten skomplikowany proces produkcji sprawia, że biała herbata jest stosunkowo droga, 500g może kosztować nawet 200zł.

Zdrowie w filiżance
 

fot. islandteashop.com

Biała herbata, ze względu na dużą zawartość kofeiny, ma działanie orzeźwiające i pobudzające, wspomaga koncentrację, redukuje napięcia i stres. Wykonany z niej napar, ze względu na obecność sporych ilości witaminy C, działa też wspomagająco na odporność organizmu. Zawarte w niej polifenole chronią organizm przed wolnymi rodnikami i przeciwdziałają powstawaniu nowotworów.

W porównaniu z zieloną herbatą, biała herbata posiada zdecydowanie więcej związków antyoksydacyjnych i antymutagennych. Dlatego jest ona szczególnie polecana osobom genetycznie obciążonym choroba nowotworową.

Napar z białej herbaty należy pić regularnie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu. Herbatę należy zalewać wodą o temperaturze 85-90°C i parzyć przez 5 minut. Jedną porcję herbaty możemy zalewać trzykrotnie.

Herbaciarnia w kosmetyczce

Dobroczynnym działaniem białej herbaty zainteresowali się również producenci kosmetyków. Ekstrakt z białych liści dodaje się do kosmetyków jako środek kojący i łagodzący podrażnienia, a także jako delikatny składnik nawilżający, wspomagający regenerację uszkodzeń skóry, głównie tych spowodowanych promieniami słonecznymi.

Herbata ma także działanie przeciwstarzeniowe, ponieważ zabezpiecza skórę przed działaniem elastazy - enzymu rozkładającego elastynę. Dzięki temu, skóra dłużej utrzymuje naturalną elastyczność, jest gładka i wygląda młodziej.

Ekstrakt z białej herbaty znajdziemy m.in. w:
  • Kremie bionawilżającym do skóry tłustej i mieszanej z serii HerbikPlant Ziaji (ok.6zł),
  • Kremie regeneracyjnym Oceanic AA Therapy Natura (ok.15zł),
  • Kremie matującym firmy Mariza (ok.5zł),
  • Produktach do stóp firmy ABE (ok.10-15zł),
  • Maśle pielęgnacyjnym do ciała FlosLek Body (ok.20zł),
  • Kremie pod oczy Bandi (ok.50zł),
  • Odżywce do włosów MrPotters (ok.8zł).
Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 4676

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+