Kosmetykopedia
4 grudzień 2012
Jak to masła nigdy za wiele? Przecież wszyscy wokół ostrzegają przed masłem, margaryną i maślanymi miksami, które niekorzystnie działają na ludzki organizm. Na szczęście jest jeden rodzaj masła, które śmiało można polecić każdemu. Powinniśmy go szukać nie w domowej lodówce, lecz w kremie, balsamie, czy innym produkcie do codziennej pielęgnacji ciała. Mowa o tzw. maśle karate, inaczej zwanym masłem shea.
Masło shea to substancja otrzymywana podczas ręcznego tłoczenia owoców afrykańskiego drzewa - masłosza Parka (Vitellaria paradoxa). Chodź tzw. „shea tree”, inaczej zwane „Butyrospermum parkii” odkryte zostało w XVIII wieku, masło przywędrowało do Europy dopiero sto la później, gdzie używano go, jako maści na blizny i poparzenia słoneczne. Od paru lat na rynku kosmetycznym obserwujemy prawdziwy boom na produkty, które mają w składzie masło shea.

Co kryje się w maśle?

Masło shea jest niezwykle bogate w substancje aktywne. Zawiera wiele witamin (m.in. A, E, F), związków przeciwdziałających wolnym rodnikom (np. polifenole, katechina), filtrów chroniących przed promieniowaniem UV oraz składników o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym (np. kwas cynamonowy, alantoina, terpeny, sterole).

Masło dobrze wchłania się przez skórę, więc zawarte w nim składniki odżywiają ją również w głębszych warstwach. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych, które pokrywają skórę ochronnym filmem, nawilża oraz stymuluje odżywienie i rewitalizację.
 

fot. crazynaturalinc.blogspot.com

Skóra po użyciu produktu zawierającego masło karite jest miękka w dotyku, gładka i bardziej elastyczna. Masło karite jest nie komedogenne, czyli nie powoduje czopowania porów (ujść gruczołów łojowych) i pojawiania się zaskórników.

Po dziś dzień mieszkańcy Sahary smarują się masłem shea w celu ochrony skóry przed wiatrem i słońcem. Produktów z nim może używać każdy, szczególnie zaś polecane są one kobietom w ciąży, ponieważ przeciwdziała pojawianiu się rozstępów.

Maślane kosmetyki

Masło shea działa nie tylko na skórę. Odnaleźć je można, także w szamponach, odżywkach i maseczkach do włosów. Włosom zapewnia ono odpowiednie nawilżenie, odżywia je i chroni przed uszkodzeniami. Wspomaga walkę z łupieżem, przeciwdziała przesuszaniu się i utracie blasku. Jest odpowiednie dla każdego rodzaju włosów, zwłaszcza włosów zniszczonych i suchych.

Firmy produkujące kosmetyki typu Spa umiejętnie korzystają z masła shea.

Marka Avon proponuje całą serię produktów do całego ciała Planet Spa o nazwie African Shea Butter w cenach ok.10-30zł.

Firma Bingo Spa w sprzedaży ma solankę borowinową do kąpieli z masłem Shea i błotem z Morza Martwego za cenę ok.10zł.

Wiele produktów z tym składnikiem ze wspaniałym balsamem na czele posiada, również w swej ofercie ORGANIQUE.

Substancję tą odnaleźć można nie tylko w kosmetykach, ale i np. w ekskluzywnych świecach i kadzidełkach zapachowych Yankee Handle (od 20 do 80zł).

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 3176

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+