Trening na czczo
30 sierpień 2013
Po śniadaniu, czy przed? Dla każdej osoby która preferuje poranne treningi to ważne pytanie. Odpowiedź na nie niestety jest trudna, bo wokół tematu ćwiczeń na czczo krąży wiele mitów, a co do jego zalet bądź szkodliwości naukowcy nie są zgodni.
Schudnąć można na wiele sposobów i w różnym tempie, ważne jest jednak, aby spadek wagi osiągnąć w sposób nie zagrażający swojemu zdrowiu. Trening na czczo prawdopodobnie spowoduje szybszą utratę masy ciała, lecz może także narazić na zbytnie obciążenie organizmu.

Bez śniadania męcząco
Ćwiczenia na czczo pozwalają na spalenie większej ilości zbędnych kilogramów, jednak powodują szybsze zmęczenie i wycięczenie. W szczególności jeśli trening przedłuża się lub jest bardzo intensywny – rośnie ryzyko, że organizm będzie zużywał zapasy cukrów niezbędne dla mózgu, czego skutkiem mogą być mdłości, bóle głowy czy ogólne osłabienie, które przy wzmożonych ćwiczeniach może zakończyć się kontuzją. Faktem jest natomiast, że trening na czczo nieszkodliwy jest w przypadku, kiedy nie jest on zbyt intensywny. Jeżeli uprawiamy poranny jogging, albo robimy serię ćwiczeń w domowym zaciszu nie istnieją żadne szczególne przeciwwskazania, by nie robić tego bez uprzedniego spożycia pełnowartościowego śniadania.

photo/indorcyclesinstructor.com


Każda osoba, preferująca poranne treningi powinna pamiętać, że aby wysiłek był efektywny i aby uniknąć zbyt niskiego poziomu cukru we krwi, musi zaraz po treningu (do pół godziny) zjeść posiłek składający się z węglowodanów złożonych i białka. Jeżeli planujesz intensywny trening, zjedz wcześniej lekkostrawne, dostarczające energii śniadanie, aby uniknąć wycieńczenia organizmu w trakcie ćwiczeń. Najlepiej poprzedzić poranny trening zjedzeniem ok. 30 minut wcześniej niewielkiej przekąski takiej jak np. banan czy batonik zbożowy zawierający nie więcej niż 200 kcal, który pomoże ćwiczyć ciężej i spalać więcej tkanki tłuszczowej.

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 2712


Google+ Obserwuj w Google+