Fitness
22 lipiec 2013
Popularne ostatnio na siłowni taśmy do ćwiczeń TRX to genialne urządzenie, które pozwala na ćwiczenie wszystkich partii mięśni dzięki wykorzystaniu ciężaru ciała trenującego.
Trochę historii
Trening w zawieszeniu przy pomocy specjalnie stworzonej do tego celu taśmy w kształcie litery „Y” został wymyślony przez byłego amerykańskiego komandosa Randy Hetricka. Podczas wielu lat pełnienia służby Hatrick zauważył że żołnierzom biorącym udział w akcjach wojskowych jest ciężko utrzymać wysoką sprawność fizyczną z powodu braku sprzętu treningowego, który spełniał by wygórowane wymagania żołnierzy przebywających w trudnych warunkach bojowych. Hetrick pomyślał o urządzeniu, które byłoby lekkie, małe, łatwe do transportowania i pozwalałoby by na kompleksowy trening całego ciała. Rozpoczął eksperymenty korzystając z pasów nośnych od karabinów i innego sprzętu wojskowego. Jego pierwsze ćwiczenia polegały na podciąganiu się z różnych pozycji w celu pobudzenia do wysiłku fizycznego jak największej ilości grup mięśniowych. Po przejściu na emeryturę rozpoczął budowę prototypu swojego sprzętu do treningu w zawieszeniu który dziś nazywa się TRX Suspension Trainer i jest wykorzystywany przez żołnierzy, policję, sportowców i fanów fitnessu.

Na czym to polega?
Ćwiczenia z użyciem taśm TRX polegają na wykorzystaniu wagi ciała osoby trenującej. Trenujący może wykonywać szereg ćwiczeń na dowolne partię mięśniowe poprzez podciąganie się. Przy wykonywaniu większości pozycji trenujący trzyma oba uchwyty zamocowane na końcach taśm podczas gdy trzecia końcówka taśmy jest przymocowana do stabilnego punktu mocowania (może to być hak, drążek, gałąź, płot lub inne bezpieczne i stabilne miejsce – dlatego z taśmami TRX możesz trenować dosłownie wszędzie).

Trening w zawieszeniu jest treningiem całego ciała gdyż zawsze angażuje wiele grup mięśniowych. Największą korzyścią treningu w zawieszeniu jest pobudzanie do pracy mięśni stabilizujących, wzmocnienie wiązadeł (zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji). Trening w zawieszeniu przypomina trening gimnastyczny z tą jednak różnicą że trenujący przy pomocy TRX zawsze ma kontakt z podłożem (ręce lub stopy mają styczność z podłożem). Trening ten wymaga od osoby trenującej dużej dbałości o technikę i wytrzymałości fizycznej.Kluby fitness oferują grupowe zajęcia treningu w zawieszeniu, ale taśmy TRX robią również furorę wśród trenerów personalnych, którzy chętnie wykorzystują je podczas treningu z klientami. Jeśli szukasz odpowiedniej dla siebie formy aktywności lub chcesz spróbować czegoś nowego i urozmaicić swój trening wybierz się na zajęcia TRX lub poproś trenera, żeby pokazał ci jak wykonywać odpowiednie dla ciebie ćwiczenia. A wszystkich fanów aktywnego i zdrowego trybu życia zapraszam na mojego bloga.

Laura Kunczik, autorka bloga: fat-less.blogspot.com

Ilość wyświetleń: 4035

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+