Ucho idealne
23 luty 2013
Z powodu „plastusiowych” uszu małe dziecko może być narażone na kpiny i żarty ze strony rówieśników. W dorosłym życiu uszy jak u słonika Dumbo również nie dodają pewności siebie. Sposobem na pozbycie się tego defektu jest otoplastyka, czyli operacja odstających małżowin usznych. Zabieg ten poprawia wygląd i, co równie ważne, podnosi poczucie własnej wartości.
Uszy jak u Misia Uszatka
Podczas formowania się małżowiny usznej ogromną rolę odgrywa chrząstka. Jeśli proces kształtowania się szkieletu chrząstnego nie będzie przebiegał prawidłowo, mogą powstać różne deformacje kształtu ucha, np. odstające małżowiny. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu jest niedostatecznie wykształcona grobelka, czyli wypukła część ucha, za którą małżowina zagina się w kierunku głowy. Operację tak zdeformowanego ucha wykonuje się, kiedy odległość między małżowiną uszną a kością czaszki wynosi ponad 2 cm.

7-latek u chirurga
Otoplastyka wyróżnia się na tle innych operacji plastycznych, ponieważ może być wykonana, kiedy uszy osiągną 90% swojej docelowej wielkości, czyli już ok. 7. roku życia pacjenta. Operacja wykonana w tak młodym wieku ma wiele zalet. U małego dziecka chrząstka jest bardziej elastyczna, co ułatwia wykonanie wszelkich przekształceń podczas operacji. Ponadto korzyści psychiczne uzyskane dzięki otoplastyce, takie jak poczucie akceptacji i pewność siebie, są bezcenne.

photo/drsimoni.com

Przebieg operacji
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje nacięcie za uchem, w miejscu, w którym fałd skóry łączy ucho z głową. Powstała w ten sposób blizna jest zakamuflowana. Kolejnym etapem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry za uchem i wymodelowanie chrząstki małżowiny usznej. Następnie nowo ukształtowana chrząstka jest zabezpieczona stałymi szwami wchłanialnymi.
Czas operacji: ok. 2 godziny.
Cena: ok. 4 tyś. zł.

Po zabiegu
Po zabiegu lekarz zakłada miękki opatrunek, który będzie zdjęty po ok. 10 dniach. W ciągu kolejnych dni należy uważać na wszelkie urazy zewnętrzne uszu, a na noc zaleca się zakładanie elastycznej opaski. Po miesiącu opuchlizna i zaczerwienienia zanikają, a rana jest już dobrze zrośnięta.

Monika Majewska
Ilość wyświetleń: 5651

Google+ Obserwuj w Google+