Odnowa biologiczna
17 wrzesień 2013
Wbrew powszechnym opiniom, że nadmiar soli szkodzi, może ona mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ta, którą wdychamy, a nie jemy - działa dobroczynnie.
Grot solnych nie musimy szukać w górach czy uzdrowiskach - coraz więcej znajdziemy ich także w centrach miast. Są to pomieszczenia wypełnione blokami solnymi, pochodzącymi z Morza Czarnego, Martwego lub z Bałtyku i zaprojektowane tak, by w pełni móc wykorzystać właściwości soli i tężni solankowych.

Jak działa miejska grota?
W środku groty solnej panuje stała temperatura, utrzymywana na poziomie 23-24 stopni Celsjusza. Dzięki systemowi podgrzewania i przedmuchiwania słonych murów sól zaczyna parować, dzięki czemu jonizuje ujemnie powietrze i nasyca wnętrze biopierwiastkami. Jeżeli dodamy do tego kojącą muzykę czy dźwięk potoku płynący z głośników, otrzymamy doskonałe miejsce do relaksu, odpoczynku i wyciszenia.

Korzyści inhalacji solnych
Zjonizowane powietrze, wypełniające grotę nie zawiera praktycznie w ogóle zanieczyszczeń charakterystycznych dla środowiska miejskiego, a dzięki dużej zawartości działającego przeciw drobnoustrojom i alergenom chlorku sodu, jest kilkukrotnie czystsze niż na zewnątrz. Inhalacje solne pomagają zregenerować organizm, zredukować poziom stresu, wzmocnić siły witalne i system immunologiczny oraz przygotować umysł do wzmożonego wysiłku.

Co wdychamy w grocie solnej?
  • jod - odpowiada za prawidłową pracę tarczycy, która jest niezbędna do właściwej przemiany materii i reguluje wiele przemian metabolicznych w organizmie
  • magnez - pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, wspomaga walkę z nadmiernym stresem i jego negatywnymi skutkami
  • potas i sód - zapewniają równowagę elektrolitową w organizmie, pozytywnie działają na pracę mięśnia sercowego, poprawiają ukrwienie skóry
  • wapń - łagodzi podrażnienia, wzmacnia odporność organizmu, reguluje pracę układu krwionośnego
  • selen - spowalnia procesy starzenia się skóry, wpływa na jej regenerację
photo/swieradowzdroj.pl


Zjonizowane powietrze wspomaga też leczenie wielu chorób, między innymi astmy, nieżytów górnych dróg oddechowych i zapalenia zatok. Inhalacje są polecane również dla małych dzieci i kobiety w ciąży.

Pojedynczy seans w jaskini solnej trwa zwykle 45-50 minut. Jeśli korzystamy z groty w celach leczniczych, najlepsze efekty dadzą regularne seanse dwa razy w tygodniu.

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 2992

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+