Odnowa biologiczna
28 marzec 2013
Po wyjątkowo długiej zimie, nasze ciało spragnione jest ciepła i promieni słonecznych. Domaga się relaksu i dawki pozytywnej, pobudzającej do życia energii. Najwyższy czas wyjść spod ciepłego pledu, by zadbać o swoje dobre samopoczucie i należycie przygotować się do nadejścia tej prawdziwej wiosny.
Skorzystajmy z leczniczych właściwości wód geotermalnych, tym bardziej, że nie musimy już wyjeżdżać na południe Europy, gdzie obiektów wykorzystujących źródła geotermalne jest najwięcej; sporo takich miejsc jest już w Polsce. Są to ogólnodostępne kompleksy z zespołem basenów, w których wykorzystuje się naturalne pokłady wód geotermalnych. Towarzysząca im infrastruktura: gabinety SPA&Wellnes, sauny, gabinety masażu i przeróżne atrakcje wodne (również dla dzieci) zapewniają gwarantowany wypoczynek. Nie ma, bowiem nic przyjemniejszego nad kąpiel w gorącej wodzie na świeżym powietrzu i unoszącą się nad powierzchnią parą…

Wpływ wód geotermalnych jest nie do przecenienia, dlatego polecane są wszystkim, ale szczególnie w leczeniu rehabilitacyjnym i ortopedycznym. Kompletnie działają na schorzenia reumatoidalne i neurologiczne. Pozwalają ukoić system nerwowy, poprawiają samopoczucie, a tym samym są gwarancją odprężenia i relaksu.

Ciepło wody geotermalnej wywołuje przekrwienie i normalizuje tkanki, a tym samym krążenie poprawia się, zmniejsza się bolesność mięśni i stawów, po drugie - minerały zawarte w wodzie lepiej wnikają w skórę. Z kompleksów basenowych wykorzystujących wodę ze źródeł geotermalnych można korzystać przez cały rok, a najwięcej ich znajduje się na południu Polski. Są to:
Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Bukowina Tatrzańska, Polana Szymoszkowa czy Ustroń. Miejscowości te oferują oprócz pobytów dla osób korzystających ze sportów zimowych także wizyty… w gorącym basenie.
Mieszkańcy centralnej Polski też nie są pozbawieni takich doznań. W Poznaniu działają piękne Termy Maltańskie, a niedaleko Olsztyna, w Stawigudzie – Warmia Park Termy Medical Aqua Park oraz w Uniejowie koło Łodzi czy w Grudziądzu. Na Mazowszu, funkcjonują od kilku lat Termy Mszczonów. Niewielka odległość od Warszawy (ok. 45 km na południowy zachód) i doskonały dojazd jest ogromnym atutem tego miejsca.
Na Mazowszu jest to jedyny tego rodzaju obiekt, a jego położenie – blisko aglomeracji warszawskiej – powoduje, że staje się silną konkurencją dla tego typu ośrodków, na południu kraju.

photo/infobasen.pl


W Termach Mszczonów wody wykorzystywane w kąpielisku są wodami wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowymi. Są wolne od zanieczyszczeń, niefiltrowane i niewzbogacane. Mają temperaturę +42,5 C mierzoną na powierzchni odwiertu. W basenach woda ma stałą temperaturę +34 C, całkowita mineralizacja wynosi 472 mg/l , a podwyższona zawartość żelaza powoduje wzrost barwy (brązowo-zielonkawa) i naturalnej mętności.

Wypełnione tym „cudem z głębi ziemi” baseny całoroczne oferują również masaże ścienne, gejzery, masaże karku a obok jacuzzi i sauny – latem – basen sportowy i rekreacyjny, zimą natomiast można skorzystać z zadaszonego sztucznego lodowiska. To świetna oferta na szybki wypad do Mszczonowa.

Warto tu zajrzeć, żeby z dala od wielkomiejskiego zgiełku odnaleźć ciszę, złapać kilka chwil relaksu i skorzystać ze zdrowotnych właściwości wód geotermalnych, bez konieczności dalekich podróży. A więc…do wód geotermalnych- Rodacy!

Hanna Biedulska
Ilość wyświetleń: 3131

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+