Dermatologia estetyczna
30 listopad 2014
Peelingi są podstawą pielęgnacji skóry. Należy regularnie złuszczać martwy naskórek nie tylko na twarzy, ale też na całym ciele. Tylko w ten sposób umożliwimy skórze regenerację, wygładzimy ją i odświeżymy.
Samodzielne stosowanie sklepowych peelingów w zaciszu domowej łazienki może nie wystarczyć. Podpowiemy Ci, kiedy zdecydować się na peeling lekarski wykonywany w gabinecie kosmetycznym i jaki jego rodzaj wybrać.

Mamy wiele rodzajów peelingów. Ze względu na głębokość wnikania w warstwy skóry dzielimy je na bardzo powierzchowne, powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Ze względu na rodzaj wykonywania peelingu, mamy: chemiczne (medyczne), mechaniczne (mikrodermabrazja) i mieszane.

Peeling chemiczny (medyczny) polega na odpowiednim połączeniu związków chemicznych o określonym stężeniu. Substancje te wnikają głęboko w skórę. Jest on szczególnie polecany kobietom dojrzałym, u których skóra traci jędrność i elastyczność, a zmarszczki są coraz bardziej widoczne. Peeling chemiczny nie tylko dotleni skórę, wygładzi zmarszczki, doda blasku i widocznie odmłodzi twarz. Dodatkowo, poprawi on strukturę skóry, zwiększając gęstość włókien kolagenowych i wydłużając włókna sprężynowe. Również jest on zalecany dla osób z cerą trądzikową i z powikłaniami potrądzikowymi – bliznami i przebarwieniami po wypryskach. Peeling medyczny jest doskonałym narzędziem do walki z celulitem i rozstępami. Ponadto, nada się on dla osób z widocznie rozszerzonymi porami i tłusta skórą.

Należy pamiętać, aby nie wykonywać peelingu chemicznego latem, kiedy skóra jest często eksponowana na słońcu. Zrezygnuj z zabiegu również, kiedy masz silną fazę trądzikową, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Przeciwwskazaniem do niektórych rodzajów peelingu medycznego mogą też być niektóre choroby lub zapalenie skóry.

Peeling chemiczny wykonuje się seriami, ale można też przejść pojedynczy zabieg, aby oczyścić i odświeżyć skórę. Ilość i częstość zabiegów uzależniona jest od uwarunkowań cery. Jest wiele rodzajów peelingów medycznych.

Gabinety medycyny estetycznej często tworzą własne nazwy lub wariacje peelingowe. Najłatwiej po prostu poinformować, z jakim problemem skórnym chciałabyś się zmierzyć. Za każdy z nich zapłacimy od 100 do 300 zł. Należy pamiętać, że każdy taki peeling musi być skonsultowany z lekarzem. Warto je robić, jeśli codzienna pielęgnacja twarzy Cię nie satysfakcjonuje, borykasz się z cerą dojrzałą lub trądzikową.

photo/dermospecialist.com


A najpopularniejsze rodzaje peelingów medycznych, to:

Peeling medyczny Yellow Peel
Usuwa naskórek na różnych poziomach. Jego podstawowe zalety to wysoka skuteczność i znikoma agresywność. Jest zalecany jako zabieg ujędrniająco-przeciwzmarszkowy, oczyszczający oraz zwalczający przebarwienia i zmiany skórne. Doskonale rozświetli i widocznie odświeży okolice oczu. W jego skład wchodzi kwas glikolowy, salicylowy i retinowy oraz witamina C. Zabieg jest bezbolesny. Należy go wykonywać nie częściej, niż co 30 dni.

Peeling medyczny Body Peel
Jest to intensywny peeling zalecany do wykonywania nie na twrzy, ale na ciele. Doskonały w walce z rozstępami i celulitem. Jest on dość agresywny, bo wykonywany przy aż 70% stężeniu kwasu glikolowego. Mocno stymuluje skórę do regeneracji.

Peeling medyczny TCA
Redukuje blizny i zmarszczki, regenerując nawet głębokie uszkodzenia skóry. Szczególnie polecany dla cery trądzikowej bądź z widocznymi bliznami po wypryskach. Jego zaletą są efekty widoczne już po pierwszym zabiegu i praktycznie brak skutków ubocznych.

photo/healthrecipefitness.com


Peeling medyczny Migdałowy
To najmniej agresywny peeling medyczny. Bazuje na kwasie migdałowym. Jest krótki, bo trwa zaledwie 20 minut. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak już po może wystąpić różowienie i swędzenie skóry. Dokładnie oczyszcza skórę i nadaje jej świetlistość. Możesz wykonywać pojedynczy peeling raz na miesiąc. Efekty nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, ale przy regularnych zabiegach odczujesz różnicę w elastyczności skóry. Jest on polecany szczególnie dla osób młodych, bez szczególnych problemów skórnych. To raczej zapobieganie, niż leczenie.

Natalia Zwolińska
Ilość wyświetleń: 3420

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+