Wszystko o przeszczepie włosów
4 październik 2014
Problem łysienia dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wbrew pozorom nie jest to zależne od wieku, ale od predyspozycji genetycznych. Jak sobie więc z tym radzić? Zaakceptować? Ukrywać pod czapkami? Kupować w aptece specjalistyczne szampony i preparaty zapobiegające wypadaniu włosów? A może je przeszczepić?
W dzisiejszych czasach wygląd zewnętrzny jest niezwykle ważny. Dlatego w Polsce i na świecie coraz więcej osób decyduje się na przeszczep włosów. Nie dotyczy to jedynie gwiazdorów i celebrytów, ale również przeciętnych ludzi, ponieważ zabieg ten stał się powszechnie dostępny. Często taka operacja może zmienić całe życie przynosząc bardziej atrakcyjny wygląd, podziw i akceptację innych, zainteresowanie płci przeciwnej czy przede wszystkim samoakceptację. Szczególnie często na przeszczep decydują się kobiety. Bo kiedy nasze społeczeństwo jest przyzwyczajone do widoku łysiejących panów, w przypadku płci pięknej jest to wciąż szokujące i trudne do zaakceptowania.

Czemu więc nie zaryzykować i zainwestować w siebie?! A jak przeszczep włosów wygląda w praktyce? Ile trwa? Czy jest bezpieczny? Ile kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Należy wiedzieć, że przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym. Wymaga spędzenia do kilku godzin w klinice i znieczulenia miejscowego. Polega na uzupełnieniu ubytków włosów mieszkami włosowymi wyciętymi z innego miejsca ciała. Nie jest to zabieg skomplikowany, ale czasochłonny. Przeszczep jest całkowicie bezpieczny, jednak należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w okresie rekonwalescencji. Zabieg należy powtórzyć kilka razy w rocznych odstępach. Ceny pojedynczego przeszczepu wahają się od 2, aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości i ilości przeszczepianych włosów oraz od kliniki, w której wykonywany jest zabieg.

photo/hairsite.com

Przygotowania do zabiegu
Mimo, że przeszczep włosów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, decyzję o nim należy dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim trzeba porozmawiać z lekarzem o naszych oczekiwaniach - przedstawić mu, jak chcielibyśmy wyglądać i dowiedzieć się, w jakim stopniu jest to można to zrealizować. O możliwości przeprowadzenia zabiegu decyduje ilość, jakość i gęstość przeznaczonych do przeszczepu włosów.
Na 10 dni przed zabiegiem należy wykonać serię niezbędnych badań: morfologię krwi, układu krążenia, poziomu glukozy we krwi, badanie moczu, Hbs antygen, Hcv antygen i HIV.
Należy też pamiętać o przeciwwskazaniach, takich jak cukrzyca, nieregularne ciśnienie lub zaburzenia krzepnięcia krwi, przebyty zawał serca, choroby zapalne skóry głowy, łysienie plackowate, uczulenie na środki miejscowo znieczulające czy zbyt młody wiek pacjenta.
Warto też dowiedzieć się o możliwych skutkach ubocznych, jak na przykład: obrzęk czoła (chociaż przy dzisiejszej technologii występuje on niezwykle rzadko), miejscowe infekcje, wypadanie własnych włosów, zapalenie mieszków włosowych czy bliznowacenie.Operacja przeszczepu
Przeszczep wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może przyjechać do kliniki własnym samochodem, po zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazać dotyczących prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Zabieg rozpoczyna się od pobrania fragmentu skóry owłosionej z bocznych i tylnej okolicy głowy. Jest to przeważnie pasek o szerokości ok. 1 cm i długości kilku centymetrów - jego wielkość zależy od liczby przeszczepów (z kolei liczba, rodzaj i sposób rozmieszczenia przeszczepów uzależnione są od rozmiarów łysiny, barwy i charakterystyki włosów). Miejsce pobrania jest zszywane szwem, po którym zostaje niewielka blizna. Na szczęście łatwo można ją ukryć pod włosami. To tak zwana metoda STRIP.

Alternatywą jest metoda S.A.F.E.R. W tym przypadku, zamiast wycinać pasek skóry, specjalne urządzenie wykonuje bardzo dużą ilość mikro nakłóć na głębokość 1 mm i bezpośrednio pobiera pojedyncze najlepsze mieszki włosowe z tylnej i bocznej skóry głowy. W ten sposób unikamy blizn pozabiegowych. Zabieg ten cieszy się najmniejszą inwazyjnością i największym bezpieczeństwem. Co więcej, metoda ta gwarantuje brak odrzucenia przeszczepu.

W drugiej fazie zabiegu wykonywane są w skórze mikrona cięcia, w które następnie „wstrzykuje” się wcześniej pobrane mieszki włosowe. Jest to robione przy użyciu pneumatycznych głowic. Aby efekt był naturalny, należy przeszczepić dużą ilość mieszków bardzo blisko siebie. Dodatkowo, jest to sposób na zapobiegnięcie powstawaniu blizn.
W zależności od ilości przeszczepów, zabieg może trwać od godziny aż do 5 godzin.

Należy pamiętać, że ilość zabiegów zależy od powierzchni leczonego obszaru, ilości i wielkości użytych przeszczepów i od indywidualnej charakterystyki pacjenta. Może to być jeden do kilku zabiegów.

photo/whatculture.com


Po zabiegu
Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć do 3 miesięcy, następnie wypadają. Nie należy się tym martwić, gdyż jest to całkowicie normalne zjawisko. Dzieje się tak w skutek szoku pooperacyjnego, jaki przeszedł mieszek włosowy. Po upływie tego okresu włosy zaczynają rosnąć na stałe. Nie wolno zapominać, że pełny wzrost włosów po zabiegu przeszczepu może trwać nawet do roku. Prawidłowo przeszczepione mieszki włosowe będą produkowały włosy już do końca życia.

Po odbytym zabiegu przeszczepu włosów należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, aby uniknąć odrzucenia przeszczepu czy powstania blizn. Co prawda już w ciągu 1-3 dni przeszczepione cebulki będą już zakorzeniane. Jednak nie wolno zapominać, że jest to operacja, po której należy dać sobie czas na „rekonwalescencję”, a po 2 tygodniach udać się na wizytę kontrolną do lekarza.

Głowę można umyć dopiero 5 dni po wykonaniu zabiegu, przy użyciu szamponu dla dzieci. Należy przy tym zachować ostrożność i delikatność, zwłaszcza w operowanych okolicach. Strupki odpadną w ciągu tygodnia czy dwóch. W tym czasie należy obserwować, czy cebulki nie zaczęły krwawić. W innym przypadku nie ma żadnych powodów do obaw.
Przez pierwsze 3 tygodnie zakazany jest wszelki wysiłek fizyczny oraz kąpiele w basenie. Należy tez unikać wychodzenia na słońca. Solarium możne odwiedzić najwcześniej po 6 tygodniach od dnia zabiegu.

Często zalecana jest fototerapia LED. Wspomaga ona wzrost przeszczepionych cebulek włosowych, tym samym przyspieszając gojenie skóry głowy.

photo/plasticsurgery.com


Ceny przeszczepu
Ceny zabiegu przeszczepu włosów są ściśle uzależnione od liczby przeszczepionych punktów, czyli tak zwanych mikrograftów. W takim wyliczeniu może nam pomóc lekarz. W zależności od kliniki, cena pojedynczego mikrograftu waha się od 5 do 15 zł.

W przypadku zakoli, będziemy musieli przeszczepić od 250 mikrograftów przy małych zakolach, aż do 700 przy dużych zakolach. Daje nam koszt całkowity pojedynczego zabiegu w wysokości około 7 tysięcy złotych.

Łysina czołowa będzie wymagała od 500, aż do 1 200 mikrograftów, co daje nam przybliżony koszt pojedynczego zabiegu wahający się od 5 000, aż do 12 000 złotych.

Inaczej sprawa ma się przy łysinie górnej powierzchni głowy. Jest to największa powierzchnia wymagająca przeszczepu, a tym samym najdroższa. W tym przypadku, w zależności od wielkości łysiny, mowa będzie o 1000, a nawet 3000 mikrograftów. Wówczas za zabieg możemy zapłacić nawet 30 000 złotych. Przy czym należy pamiętać, że zabieg należy powtórzyć mniej więcej 3 razy.

Jeśli dokucza nam łysienie na czubku głowy, czyli „okrągły łysy placek” zwany tonsura, konieczne będzie przeszczepienie od 350 do 1000 mikrograftów. Tu koszt zabiegu będzie się wahał od 3500 zł, aż do 10 000zł.

Jak widać w powyższych wyliczeniach, zabieg przeszczepu włosów nie jest tani ani łatwy. Jeśli będziemy spełniać wszelkie wskazania i odrzucimy przeciwwskazania, możemy umówić się na zabieg. Warto najpierw porozmawiać z lekarzem o naszych oczekiwania, żeby efekt nas nie zaskoczył. Sama operacja trwa do jednej, aż do kilku godzin. Jest całkowicie bezpieczna i skuteczna w ponad 80%. Niezwykle rzadko po zabiegu występują skutki uboczne, jak zapalenie skóry czy opuchnięcie czoła, powiek i skóry wokół oczu. Aby efekt był zadowalający, należy pamiętać, aby w pierwszych tygodniach po przeszczepie zachować szczególną ostrożność i przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza, zwłaszcza tych dotyczących pielęgnacji przeszczepionych włosów oraz skóry głowy. Mniej więcej po roku zabieg trzeba będzie powtórzyć. I tak około 3 razy, w zależności od indywidualnych predyspozycji, co znacznie zwiększa nam koszt przeszczepu. Jednak nie wolno zapominać, że jest to inwestycja w siebie. Nowe włosy często mogą całkowicie odmienić życie pacjenta. Dają nowy wygląd, lepsze samopoczucie, akceptację społeczeństwa i samozadowolenie.

Natalia Zwolińska
Ilość wyświetleń: 9277

Google+ Obserwuj w Google+