Wyostrz wzrok na laser
13 luty 2013
Nie do twarzy ci w okularach? Nie masz cierpliwości do zakładania soczewek kontaktowych? Skorzystaj z refrakcyjnej chirurgii laserowej. Dzięki krótkim i bezbolesnym zabiegom możesz pozbyć się wady wzroku raz na zawsze.
Refrakcyjna chirurgia laserowa
Celem chirurgii refrakcyjnej jest operacyjne leczenie oczu, a konkretnie zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie wady wzroku. Poprzez odpowiednie wymodelowanie rogówki laserem można usunąć krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Obecnie do usuwania tych wad wzroku najczęściej wykorzystuje się metodę PRK lub technikę LASIK.

Rzuć okiem na PRK
Dzięki metodzie PRK (fotokeratektomii refrakcyjnej) można skorygować krótkowzroczność od -1 do -6 dioptrii i astygmatyzm do 2,5 Dcyl.
Przed zabiegiem znieczula się oko za pomocą specjalnych kropli. Następnie lekarz mechanicznie usuwa nabłonek rogówki. Dopiero potem kształtuje się rogówkę przy pomocy wiązki promieniowania laserowego. U krótkowidza zostaje ona spłaszczona. Cały zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Podczas jednej wizyty operowane jest zawsze tylko jedno oko, ponieważ po zabiegu pacjent musi nosić opatrunek - do czasu, aż nabłonek się odbuduje. Drugie oko jest operowane po upływie 14 dni od pierwszego zabiegu.

Cena zabiegu wykonanego techniką PRK wynosi ok. 1500 zł (za jedno oko).

Korekta w mgnieniu oka
Techniką LASIK koryguje się krótkowzroczność do -13 dioptrii, nadwzroczność do +6 dioptrii oraz astygmatyzm do 6 Dcyl.
Podczas zabiegu lekarz wycina w rogówce okrągły płatek, który następnie jest odchylany w celu dotarcia do tzw. zrębu rogówki. W kolejnym etapie zabiegu, za pomocą lasera, uwypukla się centralną część powierzchni rogówki. Po zakończeniu korekty, wycięty wcześniej płatek wraca do swojej pierwotnej pozycji. Działanie lasera trwa ok. 2 minut. Podczas jednej wizyty można zoperować zarówno jedno, jak i drugie oko, ponieważ po zabiegu nie ma potrzeby założenia opatrunku. Okres rekonwalescencji wynosi 2 tygodnie.

Cena korekty metodą LASIK wynosi ok. 2000 zł.

photo/beutifulmagazine.com

Kto może poddać się zabiegowi?
Pacjent, który chce skorzystać z laserowego usuwania wady wzroku musi mieć ukończone 20 lat, ponieważ wtedy kończy się rozwój gałki ocznej, a wada wzroku nie ulega tak szybkiemu rozwojowi. Górna granica wieku wynosi 65 lat.

Przeciwskazania do zabiegu
Na pewno z zabiegu nie mogą skorzystać osoby z jaskrą i zaćmą oraz kobiety ciężarne. Ponadto nie stosuje się laseroterapii u osób ze stanami zapalnymi oczu i zwyrodnieniem siatkówki. Zdyskwalifikowane są także osoby cierpiące na zespół suchego oka oraz cukrzycę. Na szczęście współczesne gabinety okulistyczne są wyposażone w specjalne lasery przeznaczone dla cukrzyków oraz pacjentów z jaskrą.

Monika Majewska
Ilość wyświetleń: 3177

Google+ Obserwuj w Google+